Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı Kimdir? Uzun Yaşamasının Sırrı Nedir?

Bir insanın en fazla ömrü ne kadar olabilir ki? 100 sene, 150 sene mi? Bir insan düşünün ve bu insan 256 yaşına kadar yaşamış olsun. Hayal gibi masal gibi geliyor olabilir fakat dünyanın en uzun yaşayan insanı olduğu iddia edilen Çinli Li Ching-Yuen adındaki bu adam iddia edildiğine göre 256 yaşında öldü. İşte bu adamın ölümünün üzerinden yıllar geçse de en çok merak edilen nokta, uzun yaşamanın sırrı ne olduğudur. Hadi gelin en uzun yaşayan insan hakkında bazı detayları birlikte inceleyelim.

Dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak bilinen Çinli Li Ching-Yuen, tam tamına 256 yaşına kadar yaşadı. Bu zaman zarfı içinde 23 evlilik ve 200’den fazla çocuk sahibi oldu. Uzun yaşamanın sırrı olarak da köpek, güvercin, kaplumbağa üçlüsü olduğu belirtiliyor.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı Kimdir? Uzun Yaşamasının Sırrı Nedir?

İddia edilen göre Çinli Li Ching-Yuen adındaki bu adam 256 sene yaşamış ve bu durum dünyanın en bilinen Times gazetesinde bile dile getirilmiştir. New York Times gazetesi 1851 tarihinde kurulmuş ve dünyanın en prestijli gazetesidir ve 1930 tarihinde yazılan bir makalede, Wu Chung-Chieh adındaki Chengdu Üniversitesi profesörü, Li Ching-Yuen adındaki bu adamı 1827 senesinde 150. doğum gününü tebrik eden Çin İmparatorluğu hükümeti kayıtlarında keşfettiği belirtiliyor. Bunun üzerine araştırmalarına devam eden profesör, bulduğu kaynaklar ile aynı kişinin 1877 senesinde 200. yaşının tebrik edildiğini gördü.

Li Ching-Yuen, Çinli dövüş sporcusu, bitki bilimci ve taktik veren biriymiş. 1736 senesinde doğduğu söylense de kayıtlara bakıldığında ise 1677 senesinde doğduğu görülmektedir. Zaten her iki tarihte de doğmuş olsa 1933 senesinde ölen Li Ching-Yuen, 197 ya da 256 yaşında ölmüş oluyor ve böylelikle de dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak tarihte yerini alıyor. Hayatının çoğunu uzun yaşamanın sırlarını araştırarak ve dağların eteklerinde bitkiler toplayarak geçiren Li Ching-Yuen, 1677 senesinde Chyi Jiang Hsie, Szechuan (Sichuan) köyünde doğduğu bilinmektedir.

10 yaşında bitki bilimine başlayan Li Ching-Yuen, dağlarda otlar toplayarak ömrü uzatma özellikleri hakkında detayları öğrendi. 40 seneye yakın pirinç şarabı, Reishi mantarı, vahşi gingsen, kurt üzümü, gotu kola ve he shou wu gibi beslenerek dünyanın en uzun yaşayan insanı olmayı başardı. 23 defa evlenip 200’den fazla çocuğu olan Li Ching-Yuen, 1749 senesinde yani 71 yaşındayken dövüş sanatları öğretmeni olarak Çin ordusuna katıldığı belirtiliyor.

Li Ching-Yuen’in Öğrencisine Göre Ondan Uzun Yaşayan Biri Daha Var

Çin’in Szechuan eyaletinde 6 Mayıs 1933 tarihinde ölen Li Ching-Yuen’dan daha uzun yaşayan biri daha olduğu söyleniyor. Li Ching-Yuen’in bir öğrencisine göre, Li’nin bir zamanlar ondan daha yaşlı birinin olduğu ve 500 yaşındaki bir erkeğe rastlayıp ondan Çigong egzersizleri ile beslenme önerileri aldığını belirtmiş. Belirtilene göre de Li Ching-Yuen’in ölümünden önceki son sözleri ise ‘Bu dünyada yapmam gereken her şeyi yaptım’ olduğu belirtiliyor.

Uzun Yaşamasının Sırrı Neydi?

Li Ching-Yuen, uzun yaşamanın sırrını köpek, kaplumbağa ve güvercin üçlüsüne bağladı. Uzun yaşamanın sırrı nedir diye sorulan soruların genel olarak cevabı şu şekilde oluyordu: ‘Temiz bir kalbin olsun, bir kaplumbağa gibi otur, bir güvercin kadar hayat dolu yürü ve bir köpek gibi uyu’ şeklindedir. Böcek ilacı püskürtülmüş hiçbir yiyeceği yemez, rafine unlar ve şekerler tüketmezdi. Genetiği değiştirilmiş gıdalar, şekerli tatlılar ve yağlı et yemez, antibiyotik kullanmaz, alkol ve tütün kesinlikle kullanmazdı. Standart olarak Amerikan diyetin uzak olmadıkları söylenebilir. Abur cubur elbette ki kesinlikle yemezdi. Bağışıklık sistemi ve organlar için de steroid içeren süper gıdaların yanı sıra otlar içerlermiş.

Gördüğünüz üzere bizim bu kadar uzun yaşamamız neredeyse imkansız düzeyde. Çünkü yediğimiz neredeyse her şeyin genetiği ile oynanmıştır. Sizler de dünyanın en uzun yaşayan insanı hakkında bir şeyler merak ediği acaba uzun yaşamanın sırrı ne olduğunu araştırdıysanız ve konumuzu bulup okuduysanız, bir de hemen alt kısımdan fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayınız..

Kaynak

haberyuvasi

Yaklaşık 10 senedir profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir