Ripple (XRP) Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Kripto para piyasasının en çok bilinen fakat davası olduğu için korkulan kripto parası Ripple (XRP) geleceği hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Teknolojinin gelişmesiyle artık sıcak para kavramı rakamsal değerlere teslim olmaya başladı. Bunun üzerine de elbette kripto para borsası yakından takip ediliyor. İşte bu borsa için Ripple’da yer alıyor. Peki Ripple nedir, ne işe yarar?

Birçoğunuzun duymadığı ya da duysa da pek bilgisi olmadığı Ripple, internet üzerinden para göndermek amacıyla kullanılan bir ödeme protokolüdür diyebiliriz. Ripple, 2012 senesinde ABD merkezli Ripple Labs tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Dolar ve Türk Lirası gibi en bilinen para birimlerini desteklemesinin beraberinde Litecoin ile Bitcoin gibi kripto para şeklindeki ödeme çeşitlerine eş değer birimleri de desteklediği bilinmektedir.

Ripple İşlem Ücreti Alıyor Mu?

Ripple, ücretsiz değil fakat ücretsize yakın denebilecek derecede düşük işlem ücreti alan ve küresel çapta para ve değer göndermeyi mümkün hale getirmeye çalışmaktadır. Ayrıca bankaların, dijital varlık borsalarının, şirketlerin ve ödeme sağlayıcıların oldukça gelişmiş blokzincir teknolojisini kullanan güvenli bir ödeme protokolü olduğunu söylemek mümkündür.

XRP, 2020 senesinin Kasım ayından itibaren bütün kriptoparalar içinde pazar sıralaması olarak 3. sırada yer almaktadır. Ayrıca Ripple şirketinin hizmet ağı da oldukça geniş. 300’ün üzerinde finansal kuruluşa ve aynı zamanda 40’tan fazla ülkeye hizmet veren Ripple, dijital varlık gönderimini de blokzincir üzerinden XRP 30 Temmuz 2020 tarihinde ‘Wayback Machine’ sitesinde arşivlendi. adındaki kripto para aracılığıyla gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Kaynak

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.