Bitcoin Çöküşte! Kripto Paralar Düşüyor

Kripto para piyasasında büyük bir çöküş meydana geliyor. Bitcoin hiç bu kadar düşmemişti ve neredeyse dört senenin dibini gördü. Kripto paralarda deprem etkisi oluşan düşüş ile Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerin de geleceğinin ne olacağı merak edilmektedir. Kripto varlıkların atası olan Bitcoin’de ilk sıradaki yerini Ethereum’a bırakabilir mi sorusu gündeme geliyor.

Kripto para birimleri özellikle Ocak ayında kötü bir performans sergileri de sermaye değeri bakımından da piyasanın lideri Bitcoin Ocak ayının 15 gününde primli seyretmişti. Bitcoin, genellikle hacimsiz yükselişler ile sahne olmuştur ve Bitcoin Ocak ayının son günlerin de yönünü yukarı çevirse de yüzde 16,78 oranında bir değer kaybı yaşamıştı.

Bitcoin Son 4 Senenin En düşük Yerinde

Son günlerde yükseliş trendine giren ve 38 bin doların üzerinde tutunmaya çalışan lider kripto para birimi olan Bitcoin, son 4 senenin en kötü Ocak ayını geçirmiş oldu. 38 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin, düzeltme hareketlerine sahne olmaktadır. Bu gelişmelerle beraber 10 Kasım zamanında 69 bin dolar ile rekor kırmıştı. Bitcoin ne kadar düşecek kesin olarak bilinmiyor ve tarihi zirvenin yaklaşık yüzde 44 altında işlem görmektedir.

Ethereum’da Düşüyor

Bitcoin sonrasında en yüksek sermaye değerinde olan ikinci dijital varlık olan Ethereum da Ocak ayı ile yüzde 26.9 oranında değer kayıp etti. 2 bin 159 dolara kadar geri çekilince de Bitcoin Ethereum son günde toparlanma kaydetti ve 2 bin 700 dolar civarında hareket etmeye başladı. Kripto paraların genel olarak toplam piyasa değeri Ocak ayı ile toplamda 2.19 trilyon dolardan 1.72 trilyon dolara indi. Yani yüzde 21 oranında gerileme kayıt etti, bu gelişme ile beraber kripto paraların toplam sermaye değeri de 1 ayda 470 milyon dolar eridi.

Neden Kripto Paralar Düşüyor?

2022 senesi ile kripto para piyasaları senenin ilk günlerinde düşüşe devam etmektedir. Bu düşüne neden olan faktörlerden biri de Çin’in kripto paralara karşı sert bir tutum sergilemesi ile İran’ında enerji ihtiyacından dolayı bir süreliğine kripto para madenciliğinin yasaklanması ile AB ülkelerinin başlattığı regülasyon çalışmaları olmaktadır.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.