YKS Baraj Puanı Kalktı Mı?

Üniversiteye giriş sınavı olan YKS ile ilgili olarak önemli bir gelişme yaşandı. Öğrencilerin güzel bir bölüme yerleşmek amacıyla ter dökmüş olduğu YKS sınavında baraj puanı kalktı mı? En çok araştırılan konular arasında yer aldı. Türkiye’nin dört bir yanından sınava hazırlanan öğrencileri son derece yakından ilgilendiren YKS baraj puanı ne oldu? Baraj puanı bu yıldan itibaren mi kalkıyor? Işte ayrıntıları.
2022 YKS sınavına dair öğrencileri memnun edecek gelişme yaşandı. YKS sınavındaki baraj puanının kalkması da öğrencileri mutlu eden bir haber olarak ortaya çıktı. Üniversite hayalini kuran öğrencilerde 2022 YKS başvurularını yapmaya başladı.

YKS ‘De Değişiklik Yapılacak!

YKS sınavına ilişkin olarak değişik bir karar alındı. YÖK tarafından yapılan açıklama ile artık YKS sınav sisteminde baraj puanı olmayacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından sınava dair yapılan açıklamada ise önlisans ve lisans program tercihlerinde baraj puanı olmayacağı belirtildi. Baraj puanı 150 ve 180 şekilde olurken, bundan sonra YKS sınav sisteminde bu tür baraj puanlama olmayacaktır dendi.

YKS sınavında baraj puan uygulamasının kalkması da öğrenciler tarafından mutlu olunmasına neden oldu. Fakat kafalarda yer edinen önemli bir başka sorulardan biri ise YKS sınavındaki kalkan baraj puanları bu yıl mı yoksa bir sonraki sınavda mı yapılacağı. YÖK’den gelen açıklamalar neticesinde ise baraj puanı bu yıldan itibaren kalkmış olacak.

Üniversite Baraj Puanı Kalktı Mı, Ne Zaman Kalkacak?

Üniversite’de güzel bir yere ve bölüme yerleşmek her bir öğrencinin hayalidir. Bu sebepten dolayıdır ki bu hayalini gerçekleştirebilmek amacıyla öğrencilerinde sınavlara hazırlanmaya başladığı bir süreçteyiz. Sınava girecek olan öğrencilerde YKS başvuru işlemlerini tamamladı. YKS sınavında lisans ve önlisans içinde bir baraj puan uygulaması bulunuyordu. Sınava girmiş olan öğrencilerden en az ön lisans için 150, lisans için ise 180 puan alması isteniyordu.
YÖK açıklaması sonrasında ise artık Üniversitelerdeki baraj puan uygulaması kalkmış olacağı bildirildi. Adayların ortaöğretim başarıları sınavlarına eklenerek bir yerleştirme yapılacağı söylendi. Bundan sonra öğrencilerin ortaöğretim başarıları güzel bir yere yerleşmek adına önemli olacak.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.