Rusya Ukrayna Arasında Gerilim

Rusya ile Ukrayna arasındaki gergin bekleyiş devam ediyor. Önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmediğini üstüne üstlük yedi bin asker yerleştirdiğini söyledi. Ukrayna’da bulunan Rus yanlısı bir grup Kiev’in onlara saldırdığını ifade etti.

2014 senesinde Kırım’ı işgal ettikten sonra gergin bir ortam oluşmuş bunun yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’daki Moskova yanlısı ırkçı grupları desteklemesi ile Rusya ve Ukrayna arasında gergin bekleyiş sürüyor. İki tarafta sürekli çelişkili söylemlerde bulunuyor.

Son zamanlar da Rusya tatbikat bittiği zaman askerlerinin sınırdan çekileceğini söylese de ABD bu durumu yalanladı. Dün AB ve NATO ülkelerinin de bulunduğu pek çok ülke Rusya’nın bölgeden çekildiğine dair bir işaret olmadığını söyledi. ABD ise sert bir ifade ile bölgeden çekilmedikleri gibi daha fazla asker takviyesin de bulunduklarını ifade etti. Diğer taraftan Amerika Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden,” Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye kararlı olduğu, Zelensky’nin işgal başladığında ülkeyi terk etme konusunda kendi kararı olacağı, terk etme kararının akıllıca olduğunu fakat diplomatik çözümler bulmak gerektiği” şeklinde açıklamalarda bulunarak gerilimi tırmandırmaya devam etmektedir.

Ukrayna Saldırdı

Ukrayna’da bulunan ayrılıkçı Rus yanlısı grup Ukrayna’nın saldırıda bulunduğunu iddia etti. Bu konu hakkında henüz Rusya’dan bir açıklama gelmedi. Geçen günlerde Rus meclisi tarafından resmi olarak tanınması için oylama sunulan “Luhansk Halk Cumhuriyeti” adlı ayrılıkçı grup Ukrayna’nın saldırdığını söyledi. Ukrayna askerinin havan topu, makineli tüfek ve bomba ile saldırı gerçekleştirdiğini ifade etti.
Rusya ve Ukranya arasındaki gerilim günlerdir devam ediyor. Rusya’nın her an Ukrayna ya bir saldırı yapabileceği görüşünde olanlar varken, şu an Rusya bu konu hakkında sessizliğini koruyor.

Rusya konu ile ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Ayrılıkçı grup ise Rus haber ajansına Ukrayna’nın ateşkesi bozduğunu kendilerine saldırdıklarını söyledi.
Cuma günü bağımsızlık ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin ise hâkimi olduğu bölgede seferberlik ilan edildiğini belirterek seferberlik ilanı ile askeri üniforma giyenlerin dışındaki vatandaşların da askeri bölüklere çağırdı. Son zamanlar da Rusya tatbikat bittiği zaman askerlerinin sınırdan çekileceğini söylese de ABD bu durumu yalanladı.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.