Swift Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Swift, yurt içi ve yurt dışında bankalar arası döviz transferin yapılabilirliğini sağlayan işlemlerden biridir. Sınır ötesi ödemelerin bile kolay haline dönüşmesini sağlayan bir transfer sistemi olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Ukrayna ve Rusya arasındaki rekabet seviyesinin her geçen gün daha da fazla şekilde artması swift sisteminin de gündemde yer etmesine neden olmaya başladı.

Swift sistemi para transferinin gerçekleşmesi içinde üç bankanın olması gerekiyor. Her bir bankanın kendisine ait swift kodu olurken, para transferinin gerçekleşmesi içinde bankaların swift koduna ihtiyaç duyulmaktadır. Swift kodu girildikten sonra paranız ilk öncellikle aracı bankaya transfer olmaya başlayacaktır. Bu işlem sonrasında ise aracı banka tarafından göndermek istediğiniz bankaya transfer işlemi de sorunsuz şekilde yapılmaya başlanacaktır.

Rusya’ya Yeni Yaptırım Kararı Çıktı

Rusya’nın dört günden beridir Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine pek çok yaptırım kararları da gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği tarafından da Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar yapılmaya devam edilecek. Batı, Rusya için en büyük ekonomik kozlardan biri olarak gördüğümüz ekonomik yaptırımına karar verdi. Buna göre Rusya ülkesine gelen yeni yaptırım kararından biri ise swift engeli olacak. Alınan karar doğrultusunda ise Rus Bankalarının uluslarası para transfer işlemlerini sağlayan swift ile ilgili olarak yeni bir yaptırım gelecek.
Rusya Ukrayna’ya karşı savaş açarken Ukrayna Hükümeti’de Rusya ordusuna karşı kahramanca mücadele vermeye devam ediyor. Ukrayna Hükümeti nezdinde gerçekleştirilen açıklama sonrasında ise Ukrayna halkının her daim yanında olduğunun mesajını verdi.

Rusya Swift Sistemi ‘nden Mi Çıkartılacak?

Rusya, AB tarafından yapılan uyarıları hiçbir şekilde dikkate almıyor ve bildiğini okumaya devam ediyor. Öyle ki pek çok ülke tarafından da Rusya’nın bu işgaline dur demesi gerektiği yoksa yaptırım uygulayacakları mesajları geldi. Fakat asla geri adım atmayan Rusya’ya karşı yapılacak en büyük ekonomik engel belirlendi. Rusya ile ilgili olarak neler yapılması gerektiği konusunda yeni karar alındı. Buna göre Rusya içinde swift sisteminden çıkarılma gibi yeni bir karar alınmaya da başlanmış olacak. Swift sistemi para transferinin gerçekleşmesi içinde üç bankanın olması gerekiyor. Her bir bankanın kendisine ait swift kodu olurken, para transferinin gerçekleşmesi içinde bankaların swift koduna ihtiyaç duyulmaktadır.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.