Son Dakika! Rusya ’dan Kısmi Ateşkes Kararı

Rusya Ukrayna arasındaki savaş onuncu gününde iken Rusya’dan kısmi ateşkes kararı çıktı. Rusya’nın Ukrayna’ya işgalinin onuncu gününde bombardıman sürüyor. Ukrayna ise savaşmaya devam ediyor.

Yaşanan bir gelişme ile Rusya ve Ukrayna, kuşatma altındaki doğu Ukrayna kentleri Mariupol ve Volnovakha’dan sivilleri tahliye etmek için insani koridorlar açma konusunda anlaştı.

Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki dün yaşanan çatışmaların ardından endişeli bir gün geride kalırken, sıcak çatışmalar ve Rus bombardımanı da sürüyor. Santralin biri şu anda faaliyette olan altı reaktöründen hiçbiri etkilenmedi ve herhangi bir radyasyon sızıntısı olmadı. Her iki taraf da bölgedeki Rus birliklerinin tesisin personeline müdahale etmediğini söyledi. Rus lideri Putin dün yaptığı açıklamada diğer komşu ülkelere normalleşme çağrısı yaptı. Fakat Ukrayna konusundaki kararlarından ise taviz vermedi. Ukrayna ise Rusya’nın talepleri sebebiyle müzakerelerin zor geçeceğini sinyalini verdi.

Rusya ’dan Ateşkes Kararı

Rus ve Ukraynalı müzakereciler sivillerin kuşatma altındaki şehirlerden ayrılmalarına izin vermek için insani koridorlar kurmayı kabul etti. Bu sırada Rusya güney Ukrayna’daki askeri saldırısını yoğunlaştırdı ve Kherson şehrine doğru ilerledi.

Rusya’nın RIA haber ajansının aktardığına göre, şehir yetkilileri, sivillerin Mariupol’dan ayrılmalarına izin verileceğini söyledi. Rusya bugün erken saatlerde Ukrayna’nın güneyindeki Azak Denizi liman kentini kuşatan birliklerinin ateş etmeyi durduracağını ve sivillerin geçişine izin vereceğini söyledi. Rusya ayrıca Volnovakha’dan insani bir koridora izin vermek için kısmi bir ateşkes planlıyor. Bu tahliyeler Türkiye saati ile saat 12:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılacak.

Diğer bir gelişmeye göre ise Mariupol belediye meclisi yaptığı açıklamada, sivillerin Zaporizhzhia şehrine doğru ilerleyebileceklerini ve kendi arabalarının yanı sıra özel olarak düzenlenmiş otobüs güzergahlarını kullanabileceklerini söyledi.

Rusya’nın, Ukrayna’da kısmi ateşkes ilan etmesinin ardından; 66.200’den fazla Ukraynalı erkek savaşmak için yurt dışından döndü.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski dün yaptığı açıklamada ise NATO’yı hedef aldı. Zelenski, “NATO, bilinçli bir kararla Ukrayna’nın hava sahasını kapatmama kararı aldı. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek” ifadelerini kullandı. Yaşanan bir gelişme ile Rusya ve Ukrayna, kuşatma altındaki doğu Ukrayna kentleri Mariupol ve Volnovakha’dan sivilleri tahliye etmek için insani koridorlar açma konusunda anlaştı.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.