Bitcoin Nedir, Ne Zaman Çıktı? Önemi Nedir?

Bitcoin, kripto para piyasasında en önemli para birimlerinden biridir. İlk olarak 3 Ocak 2009 senesiyle sektöre giriş yapmıştır. Bitcoin ile ilgili olarak isim ve mahlasına dair kime ait olduğu konusunda üzerinde tartışmalar hala daha yapılmaya devam ediliyor. Bitcoin maksimum sayısı 21 milyon olarak sınırlandırılmış olurken, piyasada sınırlı coin listesi içerisinde yerini alır.

Bitcoin Ethereum blackhain teknolojisine sahip olan bir kripto paradır. Bitcoini ilk bulan kurucusu ise Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoinin yaratıcısı olarak bilinen bu isim, ilk olarak buluşunu gerçekleştirmiş ve daha sonrasında ise 2009 yılı itibariyle dijital piyasada varlık göstermesini sağlamıştır. Birinci nesil blokhain olarak adlandırılan, ilk başarılı paralardan biri olmuştur.
BTC dağınık bir yapı sistemine sahip olması, günümüzün finansal sektöründe de yükselişe tırmanmasına zemin hazırlamıştır. BTC de zincir yapı sistemi mevcut olduğundan dolayı Blockhain ağında onaylanmış olan her bir işlem ise geri döndürülemez ve değiştirilemez şekilde ayarlanmıştır.

Bitcoin Yükseliş Dönemi

Bitcoin sıfır noktasından binlerce dolara ulaşabilecek bir yükseliş aşamasına da geçiş yapmaya başlamış oldu. Piyasada bu denli yükselme dönemine giriş yapan Bitcoinden sonra ise pek çok farklı para birimleri daha ortaya çıkmış oldu. Bu para birimlerine ise alternatif olarak eklenen alt coinler dahil olmuştur. Bitcoin’in Blockhain ağında üretebileceği maksimum coin sayısı 21 milyon şeklinde belirtilmiştir. BTC aynı zamanda uçtan uca şekilde, transfer edebilme kolaylığı da sağlar. BTC blok üretim süresi ise 10 dakikadır.

Bitcoin Avantajları Nelerdir? Ne Tür Faydalar Sağlar?

Bitcoin kullanıcısı son derece fazla olurken, haliyle sektöre giriş yapan yeni kullanıcılarda ne tür avantajlar içermiş olduğunu sorgulamaya başlıyor. Dünyanın önde gelen en iyi dijital varlık para birimlerinden biri olmayı başarmış BTC avantajlarını listeleyelim;
Enflasyon ve olası yaşanabilecek çökme riskinin düşük olması
İz sürdürülemez oluşu
Basit ve güvenilir özelliği
Ucuz ve hızlı olması
Para transferinde geleneksel yöntemlere oranla daha güvenilir olması
Bitcoin cüzdan erişimlerini her yerden kolayca sağlayabilme

Yüksek miktardaki paraları bile güvenle taşıyıp saklama
Belli bir merkeze sahip olmaması ve farklı bilgisayarlar üzerinden onay alma zorunluluğuna sahip olması
Bitcoin ile yapılacak her bir işlem, baştan aşağıya şifrelenir. Bu yönü yapılacak her bir işlemin ne kadar güvenilir şekilde gerçekleşmiş olduğunu gözler önüne sermeye yardımcı olur.

Bitcoinin Önemi ve Değeri Nasıldır?

BTC değeri, arz talep dengesine bağlı olarak değişebilecek bir durumdur. Dolaşımdaki bitcoin sayısı sınırlandırılmış olduğundan dolayı bunu tam manasıyla kestirebilmek mümkün değildir. Bitcoinin fiyatının belirlenmesinde en önemli unsurlardan biri ise arz talep dengesi olmaya başlayacaktır. BTC miktarının sınırlı seviyede tutulmasından dolayı doğal olarak değerinde de bir artış durumu yaşanmıştır. BTC satmaya başladıkları andan itibaren ise değerinde düşüş yaşar.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.