Dünyanın En İyi Ekonomisi Olan Ülkeler

Dünyanın en iyi ekonomisi ‘ne sahip olan ülkeler milli hasılat olarak diğer ülkelere oranla daha iyi konumdadır. İthalat ve ihracat konusunda çıkış yapan, gelişmişlik seviyesi yüksel, halkın refah içerisinde yaşamış olduğu bu ülkeler hangisidir diye baktığımızda ilk 10 ülkeyi listenin yukarılarında rahatlıkla görebilmekteyiz. En güçlü ülkeler G20 zirvesini de kapsarken, G20 ülkelerinin de dünya ekonomisinin %85 lik kısmını oluşturmuş olduğunu söyleyebiliriz.

2021 yılına göre Gayrisafi yurt içi hasılaları baz alınmış ve bun a göre Dünyanın en iyi ekonomilerine sahip olan ülkelerde sıralanmıştır. Gelin bu ülkelerin hangisi olduğuna bir göz atalım.

Amerika Birleşik Devletleri

Ekonomisi en iyi ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletinin listenin başını çekmiş olduğunu söyleyebiliriz. 1871 senesinden beridir dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülke konumunda yer almayı başarır. Ayrıca ülkenin doğal kaynaklarının büyüklüğü de dikkate alındığı zamanda dünya çapında ikinci sırada yer almayı başarıyor. Amerika Birleşik Devletinin ekonomisini yakından mercek altına almaya başladığımız zaman Nominal GSYİS 21.44 trilyon dolar, GSYİH: 21.44 trilyon dolar şeklindedir. Kişi başına düşen GSYİH: 65,297.52 dolar olduğunu söyleyebiliriz.

Çin

Ekonomisi iyi olarak nitelendireceğimiz ülkelerden biri de Çin olduğunu belirtmeliyiz. Ekonomik açıdan Çin son yıllarda daha da yukarıya tırmanacak bir çıkış yapmıştır. Ekonomi dünya sıralamasında ise listenin ikinci konumunda yer alır. Çin ülkesinin Nominal GSYİH: 14,14 trilyon dolar, GSYİH: 27.31 trilyon dolar, Kişi başına GSYİH: 10.261,68 dolar şeklindedir. Ülkenin doğal kaynak değerine göz attığımız zaman ise 23 trilyondur.

Japonya

Ekonomisi iyi diyebileceğimiz bir başka ülke Japonya olurken, dünyanın da en büyük eşya üreticisi konumunda yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca dünyanın üçüncü sırada yer alan Otomotiv üreticisi olarak bilinir. Ülkenin gelir değerleri inceleme altına aldığımız zaman Nominal GSYİH: 5.15 trilyon dolar, GSYİH: 5.75 trilyon dolar, kişi başına ise GSYİH: 40.246.88 dolar şeklindedir.

Almanya

Avrupa’nın en iyi ekonomisine sahip ülkeleri arasında yer alan Almanya, makine, e v aletleri ve otomobil üretimi konusunda ekonomisini kalkındırmayı başarmıştır. Ekonomik açıdan Dünyanın dördüncü büyük ekonomiye sahip ülkelerinden biridir.

Hindistan

Hindistan ülkesinin hizmet sektörünün ekonomisinin yüzde 60 nı kapsayarak canlı tutmasını sağlıyor. İmalat ve tarım sektöründe de iyi olan ülkenin Dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülkeler arasında beşinci sırada yer aldığını söyleyebiliriz.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.