Ukrayna Türk Savunma Sanayii Ürünlerini İstedi!

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşta her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Ukrayna, AB ve ABD’den resmi olarak teçhizat desteği talebinde bulunurken bunların Türk Savunma Sanayii ürünleri olmasını istedi.

Rusya ile Ukrayna’nın arasında süren savaş giderek şiddetleniyor. Her iki taraf diplomatik yollarla ateşkes ve barış görüşmelerini başlatsa da Rus güçleri lojistik destek sağlayarak tekrar saldırıya geçiyor. Rus güçlerinin zaman zaman geri çekilmesi ise taktiksel olarak değerlendiriliyor. Toprakları işgal edilen Ukrayna ise AB ve ABD’den milyarlarca dolarlık bir destek paketi istedi. Yardım paketinin içerisinde Türk Savunma Sanayii ürünlerinin olması dikkat çekti.

Ukrayna, özellikle Türk Savunma Sanayii ürünlerini talep ediyor!

Savaşı kendi topraklarında yaşayan Ukrayna tarafı, AB ve ABD’den askeri ürün ve teçhizatları kapsayan, değeri milyarlarca dolar olan bir yardım talebinde bulundu. Ukrayna’nın istediği Türk Savunma Sanayii ürünlerinin değeri bile yüzlerce milyon dolar değerinde.
Ukrayna’nın bu talebi doğrudan Türkiye’ye iletilmedi. Ukrayna, ürün ve teçhizatları AB ve ABD’nin satın alarak kendisine iletmesini istiyor. Dolayısıyla Türkiye, direkt olarak savaşın bir tarafı olmayacak ve herhangi bir katkıda bulunmayacak. Fakat Türkiye’de üretilen bazı askeri teçhizatların savaşı etkilemesi dünya genelinde merakla takip ediliyor.

Ukrayna’nın talep ettiği Türkiye Savunma Sanayii ürünlerinden biri, üzerinde çok sayıda test yapılmasına rağmen gerçek anlamda denenmemiş olan Hisar – O hava savunma sistemidir. Ukrayna, Hisar – O hava savunma sisteminden 8, Hisar – O füzesinden ise 720 adet talep ediyor. Kabiliyetleri bir sır olarak saklanan savunma sistemi savaşın seyrini etkileyebilir.

Ukrayna’nın Hisar – O savunma sistemini sahasında kullanmasında yapılabilecekleri görmek açısından bir avantaj sağlarken düşmanların önlem alması ise bir dezavantaj olarak değerlendirilmektedir. Ancak Türkiye Savunma Sanayii’nin bir diğer önemli üretimi olan TB2’lere karşı da benzer şeyler söylenmesine rağmen uzun bir önlem alan görülmedi.
Ukrayna tarafının Türkiye Savunma Sanayii’nden istedikleri arasında 8 adet KORKUT AİHSS (80 bin mühimmatıyla), TB2 SİHA, MİLKAR EH Sistemi, ANKA-S SİHA, MAM-L, MAM-C ve MAM-S bulunıyor.

iPhone 14 Pro cihazında kullanılacak şarj teknolojisi tanıtıldı! bu yazımızada göz atmak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.