Küresel piyasalardaki satış dalgası korkuyu artırıyor

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın faiz artışını hızlandıracağına dair beklentilerin artması, jeopolitik risklerin sürmesi, kripto ve borsa gibi nispeten daha riskli varlıklardan kaçışı hızlandırırken doların güçlendiği görüldü. İşte haberin detayları…
Küresel çapta ekonomiyi tehdit eden endişelerin hız kesmeden devam etmesi nedeniyle hisse senedi borsalara ve kripto varlıklara yatırım azaldı. Yatırımlarını bu piyasalardan çeken kişiler, devlet tahvilleri ve dolar gibi daha güvenli limanları tercih etmeye başladı. Bu etkiyle birlikte küresel piyasalarda satışlarda hacim arttı.

Çin’in başkenti Pekin’de korona virüsün etkilerini azaltmak için pandeminin uygulanması, Ukrayna – Rusya savaşının hız kesmeden devam etmesi, yüksek enflasyon ve ABD’nin faiz artışına gideceği yönündeki beklentiler piyasanın etkilenmesine yol açtı.

Dolar yükselmeye devam ediyor

Büyüme endişeleri ve ABD’ndeki faizlerin beklenenden daha hızlı yükseleceği söylentileri doların pandemiden bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasını sağladı. Doların diğer paralara karşı performansı 2020 yılının Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dolar hem Türk lirası hem de Euro karşısında değer kazandı. Bugün sabah saatlerinde dolar/TL 14,80 seviyelerinde işlem gördü.

Yatırımcıların korkusu artıyor

Risk varlıklardan kaçmak isteyen yatırımcılar, hisse senedi piyasalarındaki yatırımlarını realize etmeye başladı. Rusya’nın Doğu Avrupa ülkelerine doğalgazı kesmesinin ardından MSCI dünya borsaları endeksi son 13 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Küresel borsalarda satış hız kesmeden devam ediyor

ABD’de S&P 500 endeksi günü %2,8 düşüşle kapattı. Buna karşılık Nasdaq endeksi de dün %3,9 bir gerilemeye göstererek Eylül 2020’den bu yana en düşük seviyeyi yaşadı. Dow Jones endeksinde ise gerileme yüzde 2,38.
Asya piyasaları da bu düşüşten nasibini almış durumda. Asya – Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksinde yüzde 1,1’lik düşük görüldü. Japonya’nın Nikkei endeksinde düşüş ise yüzde 1,8 seviyelerinde.

Kripto piyasası düşüşte

Borsalarla birlikte hareket eden ve riskli varlıklar olarak bilinen kripto piyasasında da düşük görülüyor. Bitcoin gün içinde yeniden 40 bin doların altına düşerken günlük %5 değer kaybetmiş oldu. Riskli piyasalardaki geri çekilişin ne zamana kadar devam edeceği ise merak ediliyor.

Dünyanın En İyi Ekonomisi Olan Ülkeler bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın …

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.