Dünya gözünü Mariupol ’e çevirdi! Beklenen açıklama Zelenski’den geldi.

24 Şubat’ta Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş hız kesmeden devam ediyor. Savaşın en şiddetli noktası ise günlerdir Ukrayna’nın Mariupol kentinde yaşanıyor. Mariupol’de çelik fabrikasına sığınan sivillerin tahliye edilmesine yönelik Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, BM ve Rusya’da açıklamalar geldi. İşte haberin detayları…

Ukrayna’nın Mariupol kentinde günlerdir kuşatma altında olan onlarca sivilin hem Rusya hem de Ukrayna kontrolünde olan bölgelere doğru tahliye edileceği açıklandı. Tahliye edilen sivillerin bir kısmının Azovstal Çelik Fabrikası’ndan kurtarıldığı aktarıldı. Yaklaşık 9 kilometrelik bir alana sahip olan fabrika, Ukrayna direnişinin sembol noktalarından biri haline gelmişti. Rusya ise savaşın bu köye kadar ulaştığını bildirmişti.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kalabalık bir grubun Ukrayna’daki kontrol bölgelerine doğru harekete geçtiğini bildirdi. Zelenski “100 kişilik ilk grup kontrolümüzdeki bölgeye hareket etti. Yarın Zaporjiya’da onları karşılayacağız. Ekibimize minnettarız. BM ile birlikte tesisteki diğer sivillerin tahliyesi için çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

BM’den Açıklama Geldi

Birleşmiş Milletler yaptığı açıklama ile operasyonun parçası olduklarını açıkladı. BM’nin yaptığı açıklamada tahliye edilenlerin Cumartesi günü güvenli bölgeye ulaştığı ifade edilse de tesiste kaç kişinin bulunduğu ve kaç kişinin kurtarıldığı hakkında bir açıklama yapılmadı. BM, operasyon hakkında detayları paylaşmanın tehlikeli olabileceğini vurgularken 37 yaşındaki Natalia Usmanova, “Sığınakların dayanamayacağından korktuk. Güneşi görmeyeli çok uzun süre olmuştu” ifadelerini kullandı.

Bu sürece ilişkin bir açıklamada Rusya’dan geldi. Rusya Savunma Bakanlığı 80’e yakın sivilin fabrikadan tahliye edildiğini ve Bezimenne köyüne getirildiklerini açıkladı. Açıklamaya göre tahliye edilen sivillerin tıbbi bakım ihtiyaçları da karşılandı.
Rusya medyasındaki haberlere göre hükümet, Ukrayna kontrolü altında bulunan bölgeleri terk etmek isteyen sivil halkın Kızılhaç ve BM yetkilileri ile temas kurduklarını kaydetti. Tahliye edilen onlarca sivil olmasına karşın Azovstal Çelik Fabrikası’nda hala sivillerin bulunduğu elde edilen bilgiler arasında. Fabrika bölgesinde birçok yer altı tünelinin olması, Rus güçlerinin hakimiyet kurmasını zorlaştırıyor.
Mariupol kentinde işgal başladığından bu yana en ciddi insani kriz yaşanıyor.

Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Flaş Değişiklik bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın …

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.