Dijital Türk lirası tamamlanmak üzere!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ülkemizin öncü teknoloji kuruluşları ile beraber yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde sona gelindi. Pilot uygulama ile proje hakkındaki ilk izlenim görülebilecek. Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği dijital Türk lirası hakkındaki detaylar haberimizin devamında…

Dijital Türk lirasında sona doğru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın TUBİTAK BİLGEM, ASELSAN ve HAVELSAN ile birlikte yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde sona doğru geliniyor. Kripto paralar ile başlayan ve daha sonra dijital para sistemlerinin her geçen gün yaygınlaşması ve kullanım alanlarının genişlemesi ile devam eden yeni çağa ayak uydurmak için harekete geçen TCMB, dijital Türk lirasının oluşturulması için en iyi yerli teknoloji firmaları ile ortak bir çalışmaya imza attı.

Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi için ilk adım yaklaşık 1 yıl önce atılan imza ile başladı. Türkiye’nin en önemli firmalarından olan HAVELSAN, dijital Türk lirasının altyapısının hazırlanması, Dağıtık Defter Platformu’nun kurulması, platform ile senkronize çalışacak arka uç uygulamaları ve akıllı sözleşmenin hazırlanması gibi önemli sorumlulukları sırtladı.

HAVELSAN ile bu önemli projede mobil cüzdan uygulamasının hazırlanması, prototip dijital kimlik yönetim altyapısının hazırlanması ve entegrasyonunun yapılması gibi görevlerini yerine getirdi. Ayrıca büyük bir merakla beklenen dijital paranın ihraç, dağıtım, ödeme ve aktarım süreçlerinin test edilmesi, pilot uygulama sürecinin yönetilmesi ve değerlendirilmesi, kullanıcı deneyimi ve sistem performansının ölçülerek raporlanması gibi konularda hem geliştirici hem de destek sağlayıcı olarak görev aldı.

Dijital Türk lirasında güvenlik testleri yapılacak

HAVELSAN sunucuları, projenin ihtiyaç duyduğu geliştirme, test, iş takip ve simülasyon araçlarının proje paydaşlarının kullanımına sunulması için gerekli olan ortamı sunuyor. Sızma testi çalışmaları, sızıntı algılama, güvenlik analizi, zafiyet denetimi, olay izleme ve analiz, saldırı tespiti gibi çalışmalar yine HAVELSAN’ın bünyesinde gerçekleştiriliyor.
Birinci faz pilot çalışmaları kapsamında TCMB gözetiminde Dijital Türk lirası ağının test edilmesi bekleniyor. Pilot uygulamada eksikliklerin belirlenmesi ve geliştirmelerin tamamlanmasının ardından tüm Türkiye’de kullanılması için gün sayılıyor

Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Flaş Değişiklik bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.