Bilimin bile açıklamakta zorlandığı en gizemli keşifler

Bilim dünyası, evrenin birçok bilinmezliğine dair cevap verirken bazı keşifler onların dahi cevapsız kalmasına yol açabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde çoğu şeyin cevabı daha hızlı verilirken bu olayların gizemi hala merak ediliyor. Bu yazımızda bilim dünyasının yıllardır cevapsız kaldığı, nedenini açıklayamadığı gizemli keşiflerden bazılarını listeledik. İşte haberimizin detayları…

Voynich El Yazması

Bilinmeyen bir yazı sistemiyle yazılan ve gizemini korumaya devam eden Voynich El Yazması’nın İtalya Rönesansı döneminde hazırlandığı düşünülüyor. Toplam 240 sayfası bulunan ve bazı sayfalarının eksik olduğu tahmin edilen bu eser, sağdan sola doğru hazırlanmış. Sayfalarının çoğunda çizimler, resimler, diyagramlar bulunuyor. İngiliz ve Amerikan kod kırımcıların yanı sıra onlarca kriptograf tarafından incelenmesine rağmen sırrı bir türlü deşifre edilememiş. Gizemini sır gibi koruyan kitap Yale Üniversitesi’nin Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi’nde bulunuyor.

Piri Reis Haritası

Türk denizci, haritacı ve coğrafyacı Ahmed Muhiddin Piri tarafından 1513 yılından tamamlanarak dönemine damga vuran Piri Reis haritasında Antarktika kıyı şeridinde buz bulunmuyor. Haritayı inceleyen bazı araştırmacılar, Piri Reis’in 1773 yılında keşfedilen Antarktika’yı çok daha önceden keşfettiğini ve belgelendirdiğini ifade ediyor.
Piri Reis haritasında dikkat çeken bir diğer unsur ise Mercator Projection yöntemidir. Piri Reis’in kullandığı bu teknik, 1569 yılında kullanılmaya başlandı. Yani harita tamamlandıktan 56 yıl sonra! Tüm bu bilinmezlerin bir tesadüf eseri mi yoksa yüksek denizcilik deneyimi ile mi ortaya çıktığı merak ediliyor!

Ulfberht Kılıcı

8 – 11. yüzyıllar arasında geçen Viking Çağı, günümüzde hala popülerliğini koruyor. Bu popülerliğin altında herkesin keyifle izlediği Vikings dizisinin etkisi de çok büyük. Viking denince akla ilk gelen şeylerden biri savaşlar oluyor. Bu savaşlarda kullanılan Ulfberht kılıcının gizemi ise hala bulunamamış durumda. Zenginlerin ya da ünlü savaşçılar kullandığı bu kılıcın nasıl yapıldığı hala bilinmiyor. Çelikten yapılmış kılıç, büyüleyici bir kaliteye sahip. Üstelik bu kılıçların üretimi günümüzdeki teknoloji ile dahi yapılamıyor. 8 – 11. yüzyıllarda bu kalitedeki bir kılıcın nasıl üretildiği hakkında araştırmalar devam ediyor.

Netflix ’te Mayıs Ayında Yayınlanacak Diziler! bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.