Bilim Tarihinde Bir İlk Yaşandı: Aydan Getirilen Toprakla Bitki Yetiştirildi

Bilim tarihinde beklenmedik bir ilk yaşandı. Amerika Birleşik Devletlerinde Florida Üniversitesindeki bilim insanları tarafından aydan getirilen toprakla bitki yetiştirilmiş oldu. Bilim insanları tarafından dünya tarihinde ilk kez olmak üzere dünyanın uydusu aydan getirilen tohumlarla bitki yetiştiriciliğine başlanmış oldu.

12 gramlık şekilde olan ay toprağında ise tohum elde edimi yapılırken, getirilen tohumla bitki yetiştirme işlemlerine de geçiş yapılmaya başlanmış oldu. Aydan getirilen tohuma göz atıldığı zaman ise genetik dizilimi son derece iyi diyebileceğimiz hardal otu familyasından elde edilmiş olduğunu söylemek mümkün. Fare kulağı teresi filizlendirilirken bilim tarihinde yaşanan bu ilk bitki yetiştiriciliği ile bilim dünyasında bir yenilik başlatılmış oldu.

Aynı Koşullar Altında Dünya Toprağıyla Denendi

Tohum ile ilgili bir kıyaslama yapabilmek amacıyla aynı koşullar altında dünya toprağında da deneme yapıldı. Yapılan bu çalışmalar neticesinde ise ay toprağındaki köklerin daha da yavaş şekilde büyümüş olduğu fark edilirken, dünya toprağında ise daha hızlı şekilde büyümeye başladığı görüldü. Kıyaslama yapılabilmek içinde 20 gün gibi bir süre zarfında bekleme yapıldı. Yapılan beklemeler sonrasında ise bütün bitkilerin hasat işlemleri de yapılmaya başlanmış oldu. DNA üzerinde de bir inceleme çalışması yapılmış oldu.

Bir İlke Şahit Olundu!

Dünya tarihinde böyle bir olaya sahne olunmamıştı. Amerika’da ki bilim adamları tarafından aydan tohum getirildi. Üstelik bu tohumlar ile ilgili olarak bir kıyaslama yapabilmek amacıyla aynı koşullar altında hem ayda hem de dünyada bitki yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.
Aydan alınan tohumlarla bitki yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Fakat böyle bir örnekleme yapılırken de dikkat edilen bazı önemli detaylarda fark edildi. Bu farklardan en önemlisi ise bu tohumun ayda tutarken dünyada ekilmesi ile tutmaması oldu.

Bu çalışmalar sonrasında ise bilim tarihinde ilk kez dünyaya ait olmayan bir tohumun deneme çalışmasına zemin hazırlanmaya başlanmış oldu. Bilim adamları tarafından uzayla ilgili olarak çalışmalar tüm hızıyla yürütülmeye devam ediliyor. Uzayda da bir hayat olduğunu ispatlayan önemli çalışmalara yer verilmiş olundu.

Ufkunuzu genişletecek en iyi uzay belgeselleri bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın …

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.