Orta Çağın Kaotikliğini Gösteren Birbirinden İlginç Bilgiler

Orta Çağ’da modern yaşamın temelleri olarak gösterilen bazı icatlara imza atılmıştı. Kağıt para, barut, lens ve matbaa bunlardan sadece birkaçıydı. Ancak Orta Çağ’da yapılan bazı şeyler ise o kadar uzun ömürlü olmadı veya hiç başarı sağlayamadı. Bu şeylerden bazıları, günümüzde saçmalık olarak bile görülebilir. İşte karşınızda Orta Çağ’ın kaotikliğini gösteren birbirinden ilginç bilgiler …

İlginç Bilgiler:

Hayvan Mahkemeleri

Tarihi belgelerde 13 – 18. yüzyıl arasındaki dönemde hayvanların yargılandığı, yargılama sonucunda ise serbest bırakıldığı veya cezalandırıldığına dair çok sayıda kayıt bulunmaktadır. Kayıtlara geçen ilk vaka, 1266 yılında Fontenay – aux – Roses’ta yargılanan ve dava sonucunda idam edilen bir domuzun davasıdır.
5 Eylül 1379 tarihinde üç domuz, bir domuz çobanının oğlunu yaralayıp öldürmüşlerdir. Bu üç domuz daha sonra hakim karşısına çıkarılıp yargılanmış ve idam kararı alınmıştır. Çobanın oğlunu yaralayan domuzun yanındaki iki domuz da suç ortağı sayılarak idam edilmiştir.

Düello ile Boşanma

Orta Çağ’da Almanya’da boşanma için ilginç bir çözüm bulunmuş: Düello ile boşanma. Kadın ve erkek alçak bir çit ile işaretlenmiş bir halkanın içinde düello gerçekleştirmektedir. Kadın ve erkek arasındaki fiziksel eşitsizliği dengelemek için ise erkeğin bir kolunu yanına bağlamışlar ve beline kadar gelen çukura yerleştirmişlerdir. Düelloda erkeğe bir sopa verilirken çukurdan çıkması yasaklanmıştır. Kadın ise düello boyunca hareket etmekte özgürdür ve genellikle bir topuz ile silahlandırılırdı. Rakibini nakavt etmek, boyun eğmesini sağlamak veya eşlerden birinin ölmesi düellonun sonuçlanmasını sağlıyordu.

Rum Ateşi

7. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nda geliştirildiğine inanılan Rum ateşi, haçlı seferlerinde kullanılarak etkin bir rol oynamış ve ardından 12. yüzyılda Batı Avrupa’da da yaygınlaşmıştır. Rum ateşinin yapımında kullanılan maddeler tam olarak bilinmemekle birlikte tartışma konusu olmaya devam etmektedir.
Rum ateşi yağlı yapışkan bir madde içerdiğinden yanıcı olduğu kadar tutuştuğunda da su tarafından söndürülemezdi. Genellikle deniz savaşlarında kullanılan bu yöntem, uzun bakır borular aracılığıyla düşman gemilerine gönderilirdi. Ancak maddenin kullananlara da zarar verme olasılığı vardı. Bu madde, daha sonra kara savaşlarında da kullanılmıştır.

Ufkunuzu genişletecek en iyi uzay belgeselleri bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.