Maymun Çiçeği Yayılıyor Mu? Maymun Çiçeği Son Durum

Koronayla mücadele ederken şimdilerde ise dünyayı etkisi altına almaya hazırlanan maymun çiçeği hastalığı türedi. 16 ülkede görülen maymun çiçeği hastalığının hem bulaşıcı hem de öldürücü olması dünyada yeniden bir panik havasının yaşanmasına neden oldu. En son olarak da hastalığın görüldüğü ülkelerden biri Yunanistan oldu.

M. Çiçeği Hastalığına ilişkin olarak Fahrettin Hoca tarafından açıklama yapıldı. Ülkemizde görüldü mü, tehdit oluşturacak mı tarzındaki merak edilen sorularla ilgili olarak Sağlık Bakanı tarafından açıklama yapılarak bilgilendirildi.
Bakan Koca, Maymun Çiçeği Hastalığına ilişkin olarak pandemi riski görülmediğini sözlerine ekledi. Dünyanın gündemi içerisinde yer alan M. Çiçeği Hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, ölümcül mü birlikte inceleyelim.

Maymun Çiçeği Hastalığı Belirtileri Koronaya Benzer!

M. Çiçeği, çiçek virüsü ile benzer özellikler taşıyor. Maymun kolonisinde tespitin yapılmasından dolayı maymun çiçeği olarak ifade ediliyor. Daha öncelerde çiçek aşını yaptırmış olanların maymun çiçeğine yakalananlar içinde bir nebze de olsa koruma ihtimali söz konusudur. M. Çiçeğinin dünyada ilk görüldüğü yıl ise 1970’lerde olmuştur. O günden bugüne her ne kadar ufak çaplı dünyamızda yer almış olsa da etkisi bu denli fazla değildi.
Şimdilerde daha da etkili olmaya başlayan bu hastalığın insandan insana bulaşma durumu söz konusu. Fiziksel temas ile çok rahat bir şekilde karşıdaki insana bulaşabilen bir özelliğe sahip. M. Çiçeği hastalığından korunabilmek adına en iyi çözüm yöntemlerinden biri ise bu tür hastalığı taşıyan kişilerle fiziksel bir temas halinde olmaktan uzak durmak gerekir. Maske takmak, virüsü taşıyan kişilerinde mutlaka yaralarının üzerini kapatması gerekir. Fiziksel temas durumlarının söz konusu olduğu yerlerde ise eldiven giyilmesi son derece önemli olacaktır.

Maymun Çiçeği Birçok Ülkede Görüldü!

M. Çiçeği, günden güne yayılmaya devam edilirken bu durum dünya için korkutucu bir hal almaya başladı. Şimdiye kadar hastalığın görüldüğü ülkelerin hangisi olduğuna değinmemiz gerekirse Avustralya, İsrail, Yunanistan, Belçika, Kanada, İspanya, ABD, İtalya ve Portekiz ülkelerinde rastlanıldı. Aynı zamanda İngiltere’de yeni 11 vaka daha tespit edildi. Vaka sayısı 20’e ulaşırken bu sayının artacak olması da endişe yaratıyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.