Dünyanın en hızlı ve en iyi spor arabaları

21. yüzyılda araba sektöründe oluşan değişim ve gelişim, hız tutkunları ve spor araba severleri tarafından oldukça keyifli geçiyor. Bugatti’den Koenigsegg’a kadar birçok marka, bu sektörde iddialı olmak için yeni modeller ortaya çıkarıyor. Dünyanın en hızlı ve en iyi spor arabalarını sizler için derledik…

Koenigsegg Jesko: Dünyanın en hızlı arabası

İsveç markası olan Koenigsegg, hızlı arabalar üreterek bu sektörde rakiplerinden sıyrılıyor. Agera ve Agera R gibi modelleri ile hız tutkunlarının beğenisi kazanan ve unutulmazlar arasında giren marka, Jesko modeliyle de pistlerin kralı oldu.

E86 yakıtla 1600, normal yakıtla ise 1280 beygir güce ulaşan Koenigsegg Jesko, çift turboşarjlı 5 litrelik V8 motora sahip. Beygir gücü diğer araçlara kıyasla daha az olmasına rağmen maksimum hıza ulaşabilmektedir. Öyle ki bu araç saatte maksimum 531 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Hennessey Venom F5

Dünyanın en hızlı ve en iyi spor arabaları arasında ikinci sırada bulunan Hennessey Venom F5, Amerikan menşeili olmakla birlikte özellikleri ile dikkat çekiyor. 1817 beygir güç üreten bu araç, gücünü 6,6 litrelik çift turboşarjlı motorundan alıyor. Saniyeler içerisinde 500 kilometre hıza ulaşan Venom F5, sadece 1360 kilogram ağırlığında.
Hennessey Venom F5 aracının dünyanın en hızlı ve en iyi spor arabaları listesinde olmasının özel bir yeri var. Marka bu otomobili tam tamına 3 yıl boyunca geliştirmiş ve sadece 25 adet üretilmiştir.

Bugatti Bolide

Araba piyasasına çıkardığı araçlar ile damga vuran Bugatti’nin bir diğer şaheseri Bolide! Dünyanın en hızlı ve en iyi spor arabaları sıralamasında yer alan Bugatti Bolide, 8 litrelik 4 turboarjlı motora sahip. Normal şartlarda 1548 beygir gücüne sahip olan araç, 110 oktanlık yarış yakıtı ile dolu olduğunda 1850 beygirlik bir güce ulaşıyor.
Bugatti Bolide’nin bir diğer önemli özelliği ise sadece pist için üretilmiş olmasıdır. Bu aracın yollara çıkması yasaktır. Saatte 0’dan 200 kilometreye sadece 4,36 saniyede ulaşan Bolide, yerden 995 milimetre yükseklikte iken ağırlığı toplam 1240 kilogramdır.

Ssc Tuatara

Dünyanın en hızlı ve en iyi spor arabaları sıralamasında bulunan Ssc Tuatara, saatte maksimum 532 kilometreye ulaşabiliyor. Oldukça etkili bir performans sergileyen araç, V8 benzinli motoru sayesinde 1350 beygirlik güç üretmektedir. 100 kilometreden 200 kilometre hıza ise sadece 2,5 saniye içerisinde çıkabiliyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.