Dünya Bankası ’ndan Herkesi Endişelendiren Rapor Açıklandı! Ekonomi Karşısındaki Dev Tehlike…

Dünya bankasında haziran ayına ait küresel beklentiler raporu açıklandı ve birçok bölgedeki ekonomik durgunluğun yakına kapıları çalacağını belli eden küresel ekonomiyi çok yakından ilgilendiren stagflasyon tehlikesi için dikkatler çekildi.
Dünya bankası tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan Küresel Ekonomik Beklentiler raporu içerisinde tüm detaylar belli oldu. Her geçen gün kötüye giden ekonominin yakın zamanda çok daha kötü bir hale gelebileceği konusunda çarpıcı uyarılarda bulunurdu. Rapor geneline bakılacak olduğu zaman Ukrayna sınırlarında yer alan raporların uzun süreli zayıf büyüme ve yüksek enflasyon dönemlerinin de beraberinde geleceğine dair ifadeler belirtildi.

Birçok ülke genelinde resesyon tehlikesinin meydana gelmesi ile karşı karşıya olduğuna dair uyarılarda bulunan Dünya Bankası, 2022 yılı için küresel bazlarda ekonomik büyümelerin tahmini olarak üçte biri kadar aşağı çekilerek %2,9’a inmesi sağlandı. İlk olarak 2020 yılında meydana gelen pandemi ardından yaşanan toparlanma süreci ile küresel ekonomi 2021 yılındayken %5,7 oranında da büyüme göstermişti.

Stagflasyon Tehlikesi Yolda…

Dünya bankası başkanı David Malpass rapor ön sözünde yaptığı açıklamalara bakılacak olduğu zaman stagflasyon tehlikelerine dair dikkatleri çekti. Rapor genelinde stagflasyonun 1970’li yıllarda meydana gelen ve merkez bankalarının normale oranla çok daha fazla faiz artırma durumlarında kaldığına dikkat çekerek de tehlikeleri öne sürdü.
Normal zamanlarda ekonomi içerisinde işsizlik ile enflasyonun aynı anda yükselmeleri stagflasyonların yer aldığı ekonomide hem fiyatların hem de işsizlik oranlarının aynı anda artmasına neden oluyor.

Son Büyüme İçin Gelen Tahminler

Dünya bankası 2022 yılı genelinde Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminlerini ocak ayına yapılan kıyasla %0,3 puan artırması ile %2,3, 2023 yılındaki tahminine göre de %0,2 oranında artarak %3,2 oranlarına kadar yükselmeyi dile getirdi.
ABD ekonomisine yapılan tahminler 2022 yılında %2,5’e kadar gerilerken 2021 yılında bu oran %5,7 konumundaydı. Gelişmiş ekonomilerin büyüme oranlarında 2022 yılında % 2,6 oranında 2023 yılında da %2,2 oranlarına kadar yükselecek olması da ön görülüyor. 2021 yılında bu oran %5,1 oranında meydana gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’dan Beklenen Açıklama: Teknoloji Yol Haritalı Konulu Genelge Belli Oldu… bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.