Başkentten Dev Hamle! Üniversiteden Gelen Destekle Yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kuruluyor…

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı; ülkemizde ilk özel sektör ile bir araya gelerek üretim ortaklığı olacak. Mikro laboratuvar ile üretim alanlarında yer alacak teknoloji geliştirme bölgesini Çubuk sınırlarında kuracak olduğunu açıkladı.

Çubuk sınırlarına bağlı Yenice Mahallesi içerisinde kurulacak olan alanda incelemeler yapıldı. Merkezde uzay yanı sıra havacılık, otomobil, otonom araçlar, sağlık teknolojileri ile beraber sağlık ürünleri için araştırma geliştirme ile mikro üretimler olacağı açıklandı.

Açıklamalar Gelmeye Başladı!

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı yaptığı açıklama sırasında; “Dünya otomotiv devlerinden MAN firması ile ihracat ağırlıklı diğer firmaların bu bölgede olması ve havaalanına çok yakın olması bu bölgenin teknoloji geliştirme bölgesi olarak cazibesini artırmaktadır.’’ Sözlerine yer verdi.

Ankara kuzey bölgesinde büyük bir kampüsü yer alan ve bütün sanayi yanı sıra teknoloji ve endüstri alanları ile ilgili bütünleşme amacını kendilerine yeni bir ilke edindiklerini açıkladı. Bu açıklama sırasında; “Cumhurbaşkanımızın imzasıyla teknoloji geliştirme bölgemiz kurulmuş oldu. Bizim kuracağımız Teknoloji Geliştirme Bölgesi hem Ankara’daki hem de Türkiye’deki diğer teknoloji geliştirme bölgelerinden daha farklı bir yapıdadır. Diğer teknoloji geliştirme bölgeleri daha çok ofis ağırlıklıdır. AYBÜ tarafından kurulacak bölge ise mikro laboratuvarlar ve üretim alanlarının bulunduğu tamamen Ar-Ge üzerine yapılanmış, özel sektörle üretim ortaklığı üzerine kurgulanmış bir teknoloji geliştirme bölgesi olacak. Bu sayede öğrencilerimize de istihdam alanları sağlanacak. Bu bölgede MAN’ın bir test merkezi bulunuyor. Biz MAN ile ortak girişimde bulunarak Alman teknolojisi ile kuzey Ankara’da iş birliğini artırmak istiyoruz. Burada aynı zamanda sosyal alanlar kuracağız. Bu sayede dışarıdan araştırmacıların da geleceği bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Bölgemiz havaalanına 3 kilometre mesafede olması da bir başka büyük avantajımız.” İfadelerine yer verildi.

Ülkemizdeki milli muharip uçaklarının üretimlerine devam eden Tusaş ile beraber uzay ve havacılık fakültelerinin iş birliğinde olacağını dile getirirken bu alanda birçok farklı projelerin yer alacağını da aktardı.

Emekli Maaşında Son Dakika: Emekli Maaşları Belli Oldu mu? Zamlı Emekli Maaşları! 2022 Temmuz Emekli Maaşları… bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.