Bitcoin ’den Sert Düşüş! 2020 Yılına Geri mi Dönüyor?

Bitcoin güne sert düşüşle başladı. Bir süredir düşüşte olan ve eski günlerdeki yükselişini aratan Bitcoin, hız kesmeden düşmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ülke çapındaki enflasyonun son 41 yılın zirvesini görmesi ile birlikte piyasalardaki risk artışı azaldı. Buna karşılık başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar da oldukça sert etkilendik. Bitcoin fiyatları, bugün itibari ile son 1,5 yılın en dip noktasını görmüş oldu.

Bitcoin’den Kaçış Devam Ediyor!

Küresel ekonomideki çalkantı hız kesmeden devam ederken kripto para piyasaları da bundan etkilenerek geriliyor. ABD, son 41 yılın en yüksek enflasyon oranına karşı önlem alsa da bu önlemler yeterli seviyede karşılanmadı. Enflasyona faiz artırımının yeter kalması ve ABD’nin resesyona yaklaşması da eklenince kripto paralardan kaçış arttı. Bitcoin yatırımcılarını üzen bu gelişmeler, tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor.
Kripto para yatırımcılarının yüzü, 2021 Kasım ayından bu yana gülmüyor. Endişeli bekleyişler sürerken art arda kötü haberler gelmeye başladı. Kripto para borsalarının lider coini Bitcoin ise bazı dönemlerde 3 – 4 bin dolarlık yükseliş gösterse de sonrasında sert düşüşler yaşadı.

Bitcoin 2021’in Tarihi Zirvesinden Uzaklaşıyor!

Bitcoin, 2021 yılının Kasım ayında tarihi zirvesi olan 69 bin doları görmüştü. Bir süredir devam eden düşüşün ise önü kesilemiyor. Bitcoin güncel fiyatı 23.900 seviyelerinde seyrederken düşüşü tetikleyen bazı nedenler bulunuyor.

ABD’de Yaşanan Büyük Enflasyon

Amerika Birleşik Devletleri, bu yıl açıklanan %8,6 enflasyon ile son 41 yılın en kötü günlerini yaşıyor. Bu durum piyasalardan beklentiyi artırırken ABD Merkez Bankası yüksek faiz artırımlarına giderek çözüm üretmeye çalıştı. ABD ve Avrupa’da enflasyonun etkisini azaltmak için atılan adımların henüz etkisini göstermemesi Bitcoin’in düşüşünü tetikledi.

ABD Borsaları Çöküşte

ABD’de yaşanan kriz, borsaları da etkilemiş durumda. Dow Jones endeksi, son işlem gününde %2.73 düşüş yaşayarak 31.392, S&P 500 endeksi %2.91 düşüş yaşayarak 3900, Nasdaq ise %1.68 oranında düşüş yaşayarak 150.19 seviyelerine gerilemiş oldu.

Altın Desteklenmeye Başlandı

ABD’de enflasyonun etkisi ve istenen faiz oranlarının alınamaması sonucunda yatırımcıların büyük bir bölümü dolar yerine altın yatırımı yapmaya başladı. Bir süredir 1850 dolar seviyelerinde sıkışan ons altın, geçtiğimiz Cuma gününde hızlı bir yükseliş göstererek 1882 dolar seviyesine ulaştı. Bu durum, döviz ve kripto para yatırımcılarının altın tercih etmeye başladığını gösteriyor.

Soğuk Cüzdanlardan Çıkış Başladı

BTC yatırımcıları, kripto para yatırımlarını soğuk cüzdanlarda saklamaktaydı. Uzun süredir aktif olmayan hesaplar aktifleşmeye ve dolayısıyla Bitcoin’den çıkışlar yaşanmaya başladı. Özellikle Bitcoin balinalarının gerçekleştirdiği satışlar, piyasada hızlı bir geçişin yaşanmasına neden oldu.
Bitcoin fiyatlarının ilerleyen günlerde nasıl seyredeceği yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Yatırımcılar art arda alınan kötü haberlerin olumlu haberler ile son bulmasını bekliyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.