FED Toplantısı Ne Zaman Yapılacak? 2022 Haziran FED Faiz Kararı Nasıl Bekleniyor?

Her yılın belirli tarihlerinde yapılan FED toplantısı ‘nın 2022 Haziran ayı faiz açıklama tarihi yaklaştı. FED faiz kararının borsa, döviz ve kripto paralar üzerine etkisi düşünüldüğünde milyonlarca yatırımcı bu karara odaklanmış durumda. Toplantının yapılmasına az bir zaman kala FED’den hangi hamlelerin geleceği merak konusu oldu. 2022 Haziran FED toplantısı ne zaman? FED faiz açıklama tarihi nedir? FED faizi yükseltecek mi? FED nasıl bir yol izleyecek? FED kararı kripto paraları nasıl etkiler? Gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

FED, her yıl belirli tarihlerde gerçekleştirdiği toplantıların ardından faiz kararını kamuoyu ile paylaşıyor. FED’in aldığı kararlar borsa, döviz ve kripto paralar üzerine büyük ölçüde etki ettiği için milyonlarca kişi bu kararı bekliyor. Ekonomiyi yakından takip edenlerin kulak kabarttığı haberler kısa bir süre sonra FED tarafından açıklanacak. FED’in Mayıs ayında gerçekleştirdiği toplantıdan politika faizinin 50 baz puan artırılması kararı çıkmıştı. Bununla birlikte faiz aralığı %0,25 – 0,50 aralığından %0,75 – 1 aralığına yükseltilmişti.

2022 Haziran FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

FED (ABD Merkez Bankası), 2022 yılının Haziran ayı toplantısını 14 – 15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirecek. FED faiz kararının ise yapılacak toplantının ardından 15 Haziran günü saat 21.00’de kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

FED Faiz Kararı Ne Olur?

FED’in yaptığı son toplantıda politika faizi 50 baz puan artırılmıştı. FED Başkanı Jerome Powell, yaptığı açıklamada enflasyon düşene kadar para politikasını sıkıştırmak için hamleler yapacaklarını belirtmişti. Ekonomistlerin tahmini 2022’nin Haziran ayında gerçekleştirilecek olan toplantıdan da faiz artışının yapılacağı yönünde. Ancak meraklı bekleyiş artarak devam ediyor.
ABD, son yılların en büyük enflasyon oranı ile baş etmeye çalışırken tüm bunlara işsizlik ve dolardan kaçış ekleniyor. Üstelik Bitcoin fiyatlarında da sert düşüş görülüyor. FED faiz kararı, tüm bunları doğrudan etkilediği için milyonlarca kişinin gözü açıklanacak karara kilitlendi. Yatırımcılar, FED faiz kararının piyasalarda olumlu bir etki yaratmasını ve olumsuz havanın bir an önce dağılmasını bekliyor.

Bitcoin ’den Sert Düşüş! 2020 Yılına Geri mi Dönüyor? bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.