Döviz Kararı Resmî Gazetede! Dolar Bozduracaklar Dikkat Etmeli

Döviz piyasalarında hareketlilik devam ederken, dolar bozduracaklarında dikkat etmesi gerekiyor. Döviz işlemlerinde vergi kimlik tespitine ilişkin tutarın 3 bin dolardan 5 bin dolara çıkarılmış olduğunu söyleyebiliriz. Finans sektöründe suç gelirlerinin her geçen zaman diliminde daha da fazla şekilde artmaya başlaması doğal olarak bazı önlemlerinde alınmasını şart haline getirdi. Bu tür finans piyasasında karşılaşılan suç gelirine karşı da kimlik tespiti gerektiren para transfer işlemi 3 bin dolardan 5 bin dolara çıkartıldı. Böylelikle kimlik gerektirmeyi zorunlu kılacak para transferinde ise üst sınır 10 bin TL çıkartılmış oldu.

Öncelerde 75 bin TL olan tutarın, yaşanan bu tür suç gelir girişimlerinden sonra 85 BİN TL rakamına ulaştırılmış olduğunu söyleyebiliriz.

Resmi Gazetede Yayınlandı!

Resmi gazete de an itibariyle yayınlanan tebliğe göre banka gibi pek çok finans kuruluşlarına yapılacak olan transfer işlemlerinde kimlik belirleme tespiti yapılması şart haline geldi. Buna göre Özel finans kurumları, PTT, banka gibi pek çok kuruluşlara yapılacak olan transfer girişimlerinde, döviz alım satım girişimlerinde vergi kimlik numara tespit işlemleri yapılmaya başlanacak. Üstelik vergi kimlik tespitinin yanı sıra tutarla ilgili olarak da yeni bir güncelleme yapıldı. Alınan karar doğrultusunda ise suç gelirine karşı kimlik tespiti gerektirecek para transferinde üst sınır 3 bin dolardan 5 bin dolara çıkartılmış oldu.

Terör Finansmanın Önü Kesilecek

Terör finansman girişimlerinin de önü kesilmesi amacıyla böyle bir alındı. Üstelik alınan karar resmi gazete de yayınlanarak hayata geçirildi. Alınan karar neticesinde ise yükümlü tarafından bilinen kişi ve kuruluşlar, yapılacak herhangi bir işlem tutarında, hem müşteri adına hem de hesabına hareket eden kimliğinin tespit işlemleri yapılmaya başlanacak.

Transfer kimlik belirleme işlemleri yapılarak işlemin gerçek faydalanıcısının kim olduğu da ortaya çıkartılmış olacak. Böyle bir çalışmanın sürdürülebilir olması aslında pek çok konuda avantaj sağlamaya yardımcı olacak. Özellikle ülkemizdeki terör finansman kaynaklarına erişebilirlik, gizli suç transfer işlemlerinin yapılması gibi durumların önüne set çekebilmek adına büyük önem arz ediyor.

Emekli Maaşında Son Dakika: Emekli Maaşları Belli Oldu mu? Zamlı Emekli Maaşları! 2022 Temmuz Emekli Maaşları bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.