Microsoft ’un tartışma yaratan yeni teknolojisinin devri kısa sürdü!

Teknoloji çağında bir üst seviyeye çıkılmasının ardından bu sektörde faaliyet gösteren şirketler, insanın yerini alabilecek robotlar ve duyguları dahi kopyalayabilen yazılımlar üzerinde çalışmaya başladı. Sektörün önde gelen şirketlerinden olan Microsoft, yakın geçmişte duyguları algılayabilen yüz tanıma projesini duyurmuştu. Ancak aldığı yoğun tepki sonucunda bu projenin sonlandırılacağı duyuruldu.

Microsoft duyguları algılayabilen yüz tanıma projesini kapatmaya hazırlanıyor

Microsoft, yapay zeka destekli olan yeni yüz tanıma teknolojilerini tanıtmıştı. Ancak başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere dünyanın pek çok yerinden tepkiler yükselmeye başlamıştı. Bu teknolojinin kişisel verileri suiistimal edebileceği yönündeki düşünceler ağır basmış durumda. Kişisel verilerin korunamayacağı yönünde çok fazla eleştiri alan Microsoft, yapay zeka destekli yeni yüz tanıma teknolojisini kapatacaklarını açıkladı.

Microsoft’un üzerinde çalıştığı projede yapay zeka; saç, cinsiyet ve yaş gibi detayların yanı sıra karşıdaki kişinin anlık duygu analizini de gerçekleştirebiliyordu. Eleştirilerin ardından açıklama yapan şirket, bu tarz yapay zeka teknolojilerinin gizliliği ihlal edebileceğini ve ayrımcılık gibi durumlara yol açabileceğini vurguladı.
Microsoft’un yeni yüz tanıma teknolojisinde duyguların anlamı için henüz net bir fikir bulunmuyor. Projede görev alan analistler, duygu ve ifadeler arasında genelleştirilmiş bir bağlantı oluşturmanın mümkün olmadığını belirtiyor.

Yüz tanıma projesini kullanmak isteyenlere kötü haber!

Microsoft’un yapay zeka destekli yüz tanıma projesini kullanmak için ekosisteme kayıt olan kullanıcılar, bu teknolojiye erişemeyecek. Karar açıklanmadan önce mevcut olan kullanıcılar ise projenin özelliklerinden 30 Haziran 2023 tarihine kadar yararlanabilecek. Yapay zeka destekli yüz tanıma projesini kapatacağını açıklayan şirket, bir diğer yandan görme sorunu yaşayan kişiler için geliştirilen Seeing Al benzeri kontrollü erişebilirlik alanlarda kullanmaya devam edecek.

Microsoft’un yeni projesi insanları neredeyse iki ayrı kutba itmişti. Proje açıklandıktan sonra IBM, benzer sorun ve şüpheler nedeniyle yüz tanıma teknolojisine katılmaktan vazgeçmişti. Proje sürecinde insan haklarının ihlal edilebileceğine dair endişelerini paylaşan IBM, projeyi durdurmayı seçti. Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen yapay zeka destekli yüz tanıma teknolojileri, insanların duyduğu endişeler nedeniyle sonlandırılmak zorunda kalıyor.

Whatsapp ’tan Dev Hamle! Cevapsız Aramalar İçin Yeni Düzenleme… bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haber Yuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.