Çin – Tayvan gerilimi Apple üretimini etkileyecek mi? Beklenen açıklama yapıldı

Çin – Tayvan geriliminin tedarik zincirini etkileyip etkilemeyeceği merakla bekleniyordu. Her iki ülke de Apple’ın üretim zinciri açısından önemli merkezler olarak konumlanıyor. İki ülke arasında yaşanan krizin olumsuz bir etki yaratması, şirketin yeni hamleler yapmasını gerektirebilir. Apple ortağı, Çin – Tayvan gerilimine dair açıklamalarda bulundu. İşte haberin detayları…

Çin ve Tayvan arasında yaşanan gerilim her geçen gün şiddetini artırmaya devam ediyor. ABD yetkililerinin Tayvan ziyareti ve Çin’in Tayvan yakınlarında düzenlediği askeri tatbikat savaş olacağı endişesi yarattı. İki ülke arasındaki gerilim aynı zamanda ekonomik açından da olumsuz etkiler gösterebilir. Tayvan, Apple şirketi için önemli bir üretim merkezi konumunda yer alıyor. Şirketin en büyük üretim ortaklarından olan Tayvan merkezli üretici, siyasi ve askerin krizin “şimdilik” herhangi bir aksamaya yol açmadığını ifade etti.

Çin – Tayvan Apple fabrikaları üretimlerine devam ediyor

iPad ve iPhone cihazların tedarikçisi olan Pegatron; ABD, Çin ve Tayvan arasındaki gerilimi ele alarak soru işaretleri üzerine açıklamalarda bulundu. Apple ile sürekli iletişim kurduklarını ve üretimlere dair bir kısıtlamanın bulunmadığını aktardı. Ayrıca Pegatron, Çin’de bulunan fabrikalardan da mal alabildiklerini ekledi.
Reuters’te yer alan haberin detaylarına göre Apple tedarikçisi olan Pegatron, üretimin aksamayacağını ve durmayacağını garanti etti. Her iki ülkede de üretim yapan şirket, bir kısıtlamaya gidilmediğini ancak covid-19 salgını nedeniyle Çin’deki fabrikaların daha az kapasiteli çalıştığını ifade etti.
Pegatron, Apple da dahil olmak üzere pek çok teknoloji şirketi için elektronik cihaz üretiyor. Fakat Çin’de yaşanan karantinalar, üretimin uzun süreli kesintiye uğramasına neden olmuştu. Apple’ın üretimlerini etkileyebilecek birçok faktör olduğundan sürecin gidişatı merak uyandırıyor.

MacBook Pro ve iPhone SE’nin teslimatı gecikebilir

Apple analisti Ming-chi Kuo, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Apple şirketinin yeni Macbook Pro’ların teslimatını geciktirebileceğini söyledi. Fakat yine de üst düzey yöneticilerden yapılan açıklamalara göre Çin – Tayvan krizinin üretimi yavaşlatmadığı görülüyor. Foxconn ve Pegatron başta olmak üzere Apple üreticilerinin birçoğu operasyonlarına hız kesmeden devam ediyor.

Temmuz ayının en hızlı Android telefonları belirlendi: İşte en iyi 10 model! bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.