Çin ve Tayvan Arasındaki Gerilim Endişe Yaratıyor!

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş tüm dünya kamuoyunu tedirgin ederken bir savaş gerilimi haberi de Asya’dan geldi. Çin ve Tayvan arasında bir süredir yaşanan gerilim Pekin’in hamlesi ile artmış durumda. Tüm dünyanın gözü kulağı Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta iken binlerce kilometre ötedeki Asya’da da savaş ateşi alevleniyor.
Çin ve Tayvan arasındaki gerilim dinmek bilmiyor. Olası savaş durumuna karşı hazırlık yapan Tayvan, gerek diplomatik gerekse de askeri olarak Çin’e cevap vermeye çalışıyor. Bir süredir devam eden gerginliğin boyutu Çin’den gelen gözdağı hamlesiyle daha da alevlendi. Çin ordusu, Tayvan Boğazı’na oldukça yakın bir konumda askeri tatbikat düzenleyerek adeta gövde gösterisi yaptı.

ABD ile Tayvan’ın görüşmesi Çin tarafından tehdit olarak algılandı

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim devam ederken ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinde bulunacağı gündeme geldi. Çin, ABD ve Tayvan arasındaki yakınlaşmayı riskli bir hamle olarak görerek Tayvan Boğazı’na büyük çaplı bir askeri tatbikata imza attı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre Tayvan kıyılarına yaklaşık 125 kilometre mesafede yer alan Pingtan Adaları’nın yakınlarında atış tatbikatı gerçekleştirildi. Ticari ve özel gemilerin bölgeye gitmemesi gerektiğine dair uyarılar yapılırken tatbikat sırasında Type 054A güdümlü füzelerin kullanıldığı bildirildi. Bu tatbikatın ABD – Tayvan görüşmesi öncesinde gerçekleştirilmesi ise dikkatleri üzerine topladı.
ABD donanmasına ait gemiler Güney Kaliforniya ve Hawaii yakınlarında tatbikatlarına devam ederken sık sık Tayvan Boğazı’nı kullanıyor. Çin ve Tayvan arasındaki gerilim hız kesmeden devam ederken ABD donanmasına ait USS Ronald Reagan uçak gemisinin Güney Çin Denizi’ne sevk edildiği ifade edildi. ABD’li yetkililer bu yönlendirmeye karşı henüz bir açıklama yapmadı.

ABD: Tayvan’a desteğimizi sürdüreceğiz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin olası Tayvan ziyareti gündemin en önemli konusu olmuştu. Covid – 19 testi pozitif çıkan Pelosi, ziyaretini ileri bir tarihe ertelemişti. Meclis başkanı ilerleyen günlerde düzenlemeyi planladıkları Asya ziyareti sırasında Japonya, Endonezya ve Singapur ile görüşeceğini açıkladı. ABD ile Tayvan arasındaki görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şu an bilinmiyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.