En Başarılı ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Yerli Film

Yeşilçam ile ün kazanan ve son yıllarda uluslararası arenalarda kendini kanıtlayan Türk sinemasın en beğenilen filmlerini sizler için derledik. En başarılı ve mutlaka izlenmesi gereken 5 yerli film listesi ile keyifli saatle geçirmek ister misiniz? Komediden drama uzanan geniş bir yelpazede en iyi Türk filmleri için mutlaka bu listeye bakmalısınız.

movie theater g715f384e9 640
yerli film

Eşkıya

1996 yılında vizyona giren ve Türk sinemasının en unutulmaz filmleri arasında gösterilen Eşkıya’nın IMDb’den 8.2 puanı bulunuyor. Yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul’un oturduğu başyapıt, Şener Şen ve Uğur Yücel gibi iki efsane ismi bir araya getiriyor. Şener Şen’in canlandırdığı Baran karakteri, dağlarda eşkıyalık yaptığından dolayı 35 yıl boyunca hapiste kalır. Kendisini ihbar eden ve sevdiği kadınla evlenen kişinin en yakın arkadaşı olduğunu öğrenen Baran, intikamını almak adına İstanbul’a gelir. Çok farklı bir hayatla karşılaşan Baran, sevdiğini tüm İstanbul’da arar.

Aile Arasında

IMDb puanı 7.7 olan ve Türk komedi filmlerinin en nadide eserleri arasında yer alan Aile Arasında’nın başrollerinde Engin Günaydın, Erdal Özyağcılar ve Demet Evgar bulunuyor. Senaryosunu Gülse Birsel’in kaleme aldığı bu filmde gülmek için çok fazla sebebiniz olacak. 20 yıl boyunca mutsuz bir evlilik geçiren ve iki farklı hayat yaşayan Fikret ve Solmaz, mecburiyetten dolayı eş rolüne girmek zorunda kalırlar. Solmaz kızının evlenmesi için Fikret’ten babalık rolüne girmesini ister. Adana – İstanbul arasında gidip gelen film, replikleriyle adeta akıllardan çıkmıyor.

Babam ve Oğlum

En başarılı ve mutlaka izlenmesi gereken 5 yerli film listemizin üçüncü sırasında yer alan Babam ve Oğlum, izleyenleri hüngür hüngür ağlatacak bir dram hikayesine sahip. IMDb puanı 8.3 olan Çağan Irmak imzalı başyapıt; replikleri, geçmişin yaralarını gözler önüne sermesi ve duygusal sahneleri ile izleyicilerini gözyaşlarına boğuyor. 1980 darbesinin ardından gelişen olayların yansıdığı filmde Sadık karakteri doğum sırasında eşini kaybeder ve çocuğu ile baş başa kalır. Oğlu, yıllarca küs olduğu babasının evine gider.

Hababam Sınıfı

Yıllarca akıllardan çıkmayan Hababam Sınıfı, günümüzde dahi en başarılı filmler arasında gösterilmektedir. Türk sinemasının unutulmayan yapıtlarından olan Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın kitabından uyarlandı. Damat Ferit, Güdük Necmi, İnek Şaban ve Kel Mahmut gibi efsanevi karakterlerin bir okul içerisindeki hayatını sunan ve izleyicilerinden gülmeyi eksik etmeyen filmin devam serisi de çekildi.

Vizontele

IMDb’den 8.0 puan alan ve 2001 yılında yayınlanmasına rağmen her zaman en sevilen filmler arasında gösterilen Vizontele; Demet Akbağ, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Altan Erkekli gibi efsanevi bir kadroya sahip. 1974 yılında geçen film, Anadolu’daki bir kasabaya ilk defa televizyon gelişini konu alıyor. Kasaba halkının heyecanlı ve aynı zamanda karşı tutumu izleyicilere farklı duygular yaşattırıyor.

Yedinci Koğuştaki Mucize

Global ölçekte ses getiren Yedinci Koğuştaki Mucize, aynı ise sahip Kore filminden uyarlandı. Orijinal filme bağlı kalmakla birlikte oyunculukları ve detayları ile farklılaşan bu eserde Aras Bulut İynemli dikkat çekiyor. İzleyicilerini ağlatan filmler arasında bulunan Yedinci Koğuştaki Mucize, bir Ege kasabasında geçiyor. Babaannesi ve kızı ile yaşayan zihinsel engelli Memo, bir iftiranın sonucunda hapse atılır. Bir yandan adaleti arayan Memo, diğer yandan hapishane sürecine adapte olmaya çalışır ve yeni arkadaşlıklar edinir.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.