Kış için doğalgaz hazırlığı yapılmaya başlandı

Bir süredir devam eden Rusya – Ukrayna savaşı ile birlikte enerji tedariğinde sorunlar yaşanmaya başlanmış ve bu ülkelerden doğalgaz tedarik eden ülkeler tedbir almak için kolları sıvamıştı. Ekonomik endişelerin de her geçen gün arttığı bu günlerde kış için tedbirler alınmaya başlandı. Silivri ve Tuz Gölü’ndeki doğalgaz depolarının büyük bir kısmı şimdiden dolduruldu. Doğalgaz depolamaya ilerleyen günlerde de devam edilmesi bekleniyor.

Pandemi, ekonomik zorluklar ve savaş gibi nedenlerden dolayı başta enerji olmak üzere birçok farklı sektörde tedarik zincirinde sorunlar yaşanmıştı. Özellikle Rusya – Ukrayna arasındaki savaş doğal gaz tedarik eden ülkeleri endişelendirmişti. Türkiye, önümüzdeki kış aylarında zorluk yaşamamak için Tuz Gölü ve Silivri’de bulunan depolarının büyük bir kısmını şimdiden doldurdu. Geçen hafta gerçekleştirilen Fiyat İstikrarı Komitesi’nde tedbir alınmasına dair görüş birliğine varılmıştı.

Geçen yıl doğalgaz sorunu yaşanmıştı

Geçen yıl doğalgaz tedariğinde yaşanan sorunlar neticesinde kısa kesintiler yapılmak zorunda kalınmıştı. Bu süreçte Saros LNG terminalinin inşa sürecinin devam etmesi de etkiliydi. Kesinti gibi sorunlar ile karşılaşmamak için bu terminalin en kısa sürede bitirilmeye çalışıldığı ifade edildi.
Türkiye’deki doğalgazın büyük bir bölümünü Marmara Bölgesi tüketiyor. Tedarik ve depolamada yaşanan sorunlarda bu bölgedeki ihtiyacı karşılamak zorlaşıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla Saros’a doğalgazı gazlaştırarak doğrudan şebekeye iletmesi mümkün olan FSRU gemilerinin demirleyebileceği bir terminal inşa edilmeye başlanmıştı. İran doğalgazının kesintiye uğraması nedeniyle Ocak ayında sanayiye verilen doğalgaza kısmi kesinti uygulanmıştı.

Kış için tedbir alınıyor

Türkiye, dünya genelindeki riskleri göz önünde bulundurarak önceden önlem alıyor. Bu karar neticesinde Silivri ve Tuz Gölü depolarının maksimum seviyede doldurulması kararı alınmıştı. Bir süredir devam eden doğalgaz depolaması büyük oranda tamamlandı. Depolardaki maksimum doluluğa ulaşmanın ise ilerleyen aylarda tamamlanacağı aktarıldı.
Türkiye’de yaz mevsiminde enerji talebi yükseldiğinden doğal çevrim santralleri de kullanılıyordu. Bu yıl Temmuz ayının geçen yıla kıyasla daha serin geçmesi, elektrik ve dolayısıyla doğalgaz talebini azalttı. Bu serinlik, aynı zamanda doğalgaz depolarının doldurulması için imkan tanımış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi! 30 – 40 üründe fiyatlar düşecek bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.