Netflix’in reklamlı üyelikleri için yeni kısıtlamalar yolda!

Dijital içerik sektöründeki pastanın büyük bir bölümünü elinde tutan Netflix, reklamlı ve reklamsız üyelik paketleri düzenleyerek kullanıcılarına iki farklı fiyatta paket sunmuştu. Reklamlı paket, reklamsıza kıyasla daha düşük ücretli iken yayın sırasında reklamlar oynatılmaktaydı. Fiyat artışı ve içerikler sırasında reklamların yayınlanması kullanıcılar tarafından hoş karşılanmamıştı. Bir süredir tartışmaların devam ettiği Netflix reklamlı paketi, bu sefer farklı bir kısıtlama ile gündeme geldi.
Hali hazırda tartışmaların içerisinde bulunan Netflix reklamlı paketteki yeniliğe göre kullanıcılar izlemek istedikleri film, dizi veya belgeselleri telefonlarına veya bilgisayarlarına indiremeyecek. Reklamlı pakete daha düşük ücretler ile sahip olan kullanıcılar, fiyat avantajının bedelini kısıtlamalar ile ödeyecek gibi duruyor.

Netflix reklamlı paketi satın alanlar içerikleri çevrimdışı izleyemeyecek

Netflix, ekonomik şartları öne sürerek reklamlı paketler hazırlamış ve daha düşük ücret ile kullanıcılarına sunmuştu. Reklamlı paket projesinde Microsoft ile de işbirliğine imza atılmıştı. Daha düşük ücretler ile dizi ve filmleri izleme fırsatı elde eden kullanıcılar içeriklerin arasında geçilemeyen reklamları da izlemek zorunda kalmıştır. Netflix tarafından alınan son bilgilere göre reklamlı paket kullanıcıları içerikleri çevrimdışı izleyemeyecek.
İndirme seçeneği, hesap sahiplerinin içerikleri indirebilmelerini ve sonrasında internet erişimi olmayan anlarda dahi izleyebilmelerini sağlamaktaydı. İçerikleri arşivlemek ve kesintisiz olarak her an izleyebilmek için ideal bir seçenek olan “indirme”, yeni yapılacak düzenleme ile reklamlı paket kullanıcılarının elinden alınacak. Yeni düzenlemenin ardından reklamlı paket kullanıcıları içerikleri indiremeyecek ve içerik arasında ekrana gelen reklamları mecburen izlemek zorunda kalacak. Reklamları ileri geri sarmak mümkün olmayacak.

Ev interneti sahip olmayan veya yolculuğa çıkması gereken kullanıcılar, Netflix indirme seçeneği ile seyretmek istedikleri içerikleri arşivleyerek istedikleri anda çevrimdışı olarak izleyebilmekteydi. Kullanıcılar için internet tasarrufu sağlayan ve kesintisiz bir seyre imkan tanıyan bu özelliğin artık olmaması olumsuz karşılandı.
2023 yılında hayata geçirilmesi planlanan Netflix reklamlı paketin bir diğer eksi yönü ise tüm içerikleri barındırmayacak olmasıdır. Netflix’in tüm içeriklerine sahip olmak isteyen kullanıcılar reklamsız paketi satın almak zorunda olacaklar.

RTÜK kararını açıkladı! Spotify’a yaptırım uygulanacak bu yazımızı da okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.