ÖTV indirimi gelecek mi? Araçlarda ÖTV indirimi fiyatları düşürür mü?

Sıfır araç üretiminde tedarik zincirinin kırılması yeni araçların üretiminde ve dolayısıyla satışında problemler ortaya çıkarırken bazı ikinci el araçlar sıfır fiyatını da geçmiş durumda. Yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobil fiyatlarının nasıl şekilleneceği vatandaşlar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Resmi Gazete’deki ÖTV değişikliği ne anlama geliyor? ÖTV indirimi gelecek mi? Sıfır otomobil fiyatları düşecek mi? İşte merak edilen soruların yanıtları…

ÖTV Değiştirme Yetkisi Cumhurbaşkanı’na Devredildi

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ÖTV değiştirme yetkisi “Bakanlar Kurulu” yerine “Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Bu kararın ardından cumhurbaşkanı motorlu araçlardaki ÖTV oranını 3 katına kadar artırabilecek ve sıfırlayabilecek.
Motorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile ilgili yeni düzenleme yürürlüğe girdi. İlgili maddede yapılan değişikliklere göre cumhurbaşkanı ayrıca otomobiller için farklı grupları oluşturabilecek.

Mevcut uygulamada ÖTV aşağıdaki gibi uygulanıyor:

Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı 120 TL’yi aşmayanlarda %45, 120 bin – 150 bin arası araçlarda %50, 150 bin – 175 bin arası araçlarda %60, 175 bin – 200 bin arası için ise %70’lik ÖTV uygulanmaktadır.

Motor silindir hacmi 1600 cm3 ve 2000 cm3 arası olanlarda ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşmayanlarda %45, 130 bin – 210 bin arası olanlarda ise %50 olarak uygulanmaktadır.

Cumhurbaşkanı yeni düzenlemenin ardından ÖTV üzerinde değişiklik yapabilecek. Bu kararın otomobil fiyatları üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merakla bekleniyor.

ÖTV İndirimi Gelecek mi?

Otomobil fiyatlarındaki artış ve ÖTV hakkındaki yeni kararlar indirim kararının geleceğine yönelik beklenti oluşturdu. Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Cengiz Eroldu, otomobillere yönelik artan talep ve ülkenin mali bilançosu göz önünde bulundurulduğunda ÖTV indiriminin rasyonel olmadığını, bunları kişisel fikir olarak aktardığını ifade etti.

Sıfır Otomobil Fiyatları Düşecek mi?

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Cengiz Eroldu, otomobillere olan talebin düşmesi ile birlikte ÖTV indiriminin değerlendirilebileceğini ve sıfır otomobillerde fiyatların düşebileceğini aktardı.
Yeni kararın ardından ÖTV oran ve matrahlarında 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanı’ndan gelecek açıklamalar milyonlarca kişi tarafından bekleniyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.