Protein Miktarı Yüksek Olan Besinler

İnsan vücudundaki hücre onarımı gerçekleştiren ve aynı zamanda kas gelişimini sağlayan protein, mutlaka her gün tüketilmelidir. Vücudun sağlıklı kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu proteinler her gün alınmaz ise kas gelişimini olumsuz etkilenmektedir. Özellikle sporcular ve kas yıkımı olan kişilerin proteine ihtiyacı vardır. Protein miktarı yüksek olan besinler, gün içindeki ihtiyacınızı karşılamak için birebirdir.

Vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için protein gereklidir. Meyve, sebze ve hayvansal gıdalarda bulunan protein, bazı besinlerde fazlaca bulunmaktadır. Vücut, gün içinde duyduğu ihtiyacın yüzde 15’ini proteinlerden karşılamaktadır. Yeteri kadar protein tüketilmez ise kas onarımı ve gelişimi sağlanamaz.

Protein Değeri Yüksek Besinler Nelerdir?

Proteini yüksek besinler, tek seferde vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın alınabilmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle sporcular, protein oranı yüksek besinlerden tüketerek günlük ihtiyaçlarını mutlaka karşılamalıdır.
Protein değeri yüksek besinler tablosunun detayları şu şekildedir:

Kırmızı Et

Protein miktarı yüksek olan besinler listesinin ilk sırasında kırmızı et yer almaktadır. Doktor ve diyetisyenlerin önerileri doğrultusunda kırmızı et en az haftada 2 kere tüketilmelidir. Fakat fazla tüketildiğinde kolesterole yol açabilmektedir. Bu nedenle mutlaka uzman önerilerine uyulmalıdır.

Beyaz Et

Protein oranı yüksek besinler sıralamasının ikinci basamadığında beyaz et bulunmaktadır. Balık, tavuk ve hindi eti en iyi örnekleridir. Üstelik kırmızı ete kıyasla daha az yağ içerdiğinden sıkça tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Tıpkı kırmızı et gibi mutlaka sofralarda bulunmalıdır.

Baklagiller

Zengin protein miktarına sahip olan baklagiller, ekonomik ve sağlıklı olmasından dolayı sofralarda sıkça yer bulmaktadır. Nohut ve fasulye gibi baklagillerin her 100 gramı yaklaşık 16 gram; mercimek ise 9 gram protein bulundurmaktadır. Baklagiller, bitkisel bazlı protein kaynağı olduklarından sağlıklılardır.

Süt

Protein miktarı yüksek besinler arasında yer alan süt, bir fincanda yaklaşık olarak 10 gram protein barındırmaktadır. Hayvansal proteinler arasında en çok tüketilenler arasında ön sıralarda yer alırken kemik ve kas gelişimini yüksek ölçüde desteklemektedir.

Yumurta

Sporcuların her öğünde sıkça tercih ettikleri yumurta, protein değeri yüksek bir diğer besindir. 2 adet yumurta tüketildiğinde vücuda yaklaşık 13 gram protein alınmaktadır

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.