RTÜK kararını açıkladı! Spotify’a yaptırım uygulanacak

Devlet büyüklerine ve dini değerlere hakaret içeren çalma listelerini onaylayarak yayınlanmasına izin veren Spotify, yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz günlerde Spotify’a soruşturma başlatıldığını açıklayan RTÜK, milyonlarca kullanıcıya sahip müzik platformuna yaptırım kararı aldı. İşte haberin detayları…
Dünyanın en popüler müzik platformları arasında ön sıralarda bulunan Spotify, geçtiğimiz günlerde hakkında açılan soruşturma ile gündeme gelmişti. Devlet büyüklerine ve dini değerlere hakaret içeren müzik listelerinin yayınlanmasına izin veren platforma RTÜK tarafından soruşturma başlatılmıştı. Karara bağlanan soruşturmanın neticesinde Spotify’a yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Hakaret içeren sakıncalı çalma listeleri platformdan kaldırılacak

Soruşturmayı karara bağlayan RTÜK, “Spotify müzik platformu içerisinde bulunan milli manevi değerlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerinin platformdan temizlenmesine” karar verdi.

Spotify, kullanıcılarının oluşturdukları dinleme listelerine koyulan isimlerden dolayı incelemeye alınmıştı. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar, şikayetlerini CİMER üzerinden bildirmişti. Bu olumsuz durumların Spotify’ın sorumluluğunda olmadığı ifade edilse de tüm müzik listeleri şirketin onayından geçerek yayınlanıyor.

Tüm listelerin şirket tarafından onaylanması, müzik platformu olan Spotify’ın en az listeyi oluşturanlar kadar sorumlu olduğuna işaret ediyor. RTÜK’ün soruşturma açmasının ardından şirket tarafından “kontrollerin yapay zeka tabanlı sistemler” tarafından açıklaması yapılmıştı. Yapay zeka sistemleri cinsellik, hakaret, küfür ve argoyu algılama yeteneğine sahipken üstü kapalı ve alaycı hakaretleri algılama konusunda yetersiz kalabiliyor.

RTÜK, soruşturmanın ardından sakıncalı görülen ve hakaret içeren müzik listelerinin kaldırılmasını ve bunların tekrarlanması durumunda yaptırımların şiddetini artıracağını belirtti. Bu yüzden popüler müzik uygulamasının yeni oluşturulacak şarkı listelerini ve podcastleri çok detaylı incelemesi gerekecek. Spotify’ın bu yaptırım sonucunda yeni listeleri nasıl kontrol edeceği merakla bekleniyor.
Spotify’ın yeni düzenlenen çalma listelerini kontrol edebilmesi için önünde iki farklı seçenek bulunuyor. Yapay zekanın alayca ve üstü kapalı hakaretleri algılayabilecek şekilde geliştirilmesi veya kontrollerin manuel şekilde yapılması. İkinci seçenek şirket için ekstra iş gücüne yol açabilir.

WhatsApp’ın yeni özelliği büyük yankı uyandıracak! bu yazımızıda okumak isterseniz tıklayın…

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.