Rusya kendi uzay istasyonu için ilk adımı attı!

Ukrayna ile savaş halinde olan ve bu nedenle diğer ülke ve şirketlerin ambargo uyguladığı Rusya, kendi uzay istasyonunu kurmak için ilk adımını attı. Ülkenin kendi uzay istasyonu için yaptığı çalışmalar askeri amaçla düzenlenen bir fuarda tanıtıldı. İşte haberin detayları…

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesini ardından ülkelerden kınama mesajları yayınlanmış ve birçok ünlü şirket çalışmalarını durduğunu açıklamıştı. Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) varlığı da diğer ülkeleri rahatsız etmişti. İhtiyaç duyduğu tüm hizmet ve ürünlerde Batı ülkelerine bağımlılığını azaltmak isteyen Rusya, yeni işbirlikleri ile yola devam ediyor. Son olarak kendi uzay istasyonunu kurmayı planlayan ülke, Batı ülkelerinden uzaklaşarak İran ve Çin ile yakınlaşıyor.

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmak üzere

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki varlığı tartışılan Rusya, her alanda kendine yetmeye çalışıyor. Rusya Federal Uzay Ajansı, Ross adını verdikleri uzay istasyonunun ilk prototipini bir askeri fuarda sergiledi. Uzay istasyonunun nasıl görüneceği ve hangi işlevleri sağlayacağı hakkında ön bilgi veren bu model, Rusya’nın ISS’den ayrılma ihtimalini güçlendirdi. Dünya kamuoyu, yaşanan bu gelişmeyi ülkenin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmaya hazırlık yaptığı ve yalnız başına hareket etmek konusunda ciddi olduğu şeklinde yorumladı.
Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından Roscosmos’u yönetmesi için atanan Yuri Borisov, “Rusya’nın 2024’ten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılarak kendi yörünge istasyonunu geliştireceğini” ifade etti.

1998 senesinde fırlatılan ve ABD – Rus liderliğinde ortaklığın sonucu olarak 2000 yılından beri uzay araştırmalarını yürüten ISS; 11 Avrupa ülkesinin yanı sıra Japonya ve Kanada’yı da kapsıyor. Anlaşma gereği Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 2030 yılına kadar çalışmalarını aktif olarak sürdüreceği ifade ediliyor.
NASA, Rusya tarafından yaşanan gelişmelerin somut adımlar olmadığını ve kendilerine herhangi bir girişim talebinin gelmediğini belirtiyor. Rusya ise geçtiğimiz günlerde tanıttığı prototip ile bu konuda ciddi olduğunu kamuoyuna duyurmuş oldu. Edinilen bilgilere göre Roscosmos uzay istasyonu iki aşamalı olarak uzaya gönderilecek. Fakat bu işlemin hangi tarihlerde yapılacağı hakkında net bilgiler bulunmuyor.
Bu gelişmenin Batı ülkeleri tarafından nasıl karşılanacağı ise merakla bekleniyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.