Teknoloji Devi Türkiye’den Çekildi!

Japonya merkezli teknolojik ürün üreticisi Fujitsu, Türkiye pazarından çekilme kararı aldı. Resmi bir kararla Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı alan teknoloji firması, ilerleyen süreçte yeniden hamleler yapabileceklerini de belirtti.
Merkezi Japonya’da olan ve ürettiği teknolojik ürünler ile milyonlarca kullanıcıya ulaşan Fujitsu, aldığı karar ile Türkiye’den resmen çekilmiş oldu. 2019 yılında Orta Doğu ve Avrupa’daki operasyonlarını yeniden şekillendireceklerini açıklayan şirket, bu tarihlerde Türkiye pazarından çekilmeyi planladıklarını belirtmişti. Japon kökenlik şirket, bu açıklamanın üzerinden 3 yıl geçmişken Türkiye’den resmen ayrıldı.

ecommerce g7e3f12b37 640
teknoloji

Fujitsu Türkiye Pazarından Çekildi!

Tarihler 1 Nisan 2019’u gösterdiğinde yeni bir planlama ile hareket edeceklerini açıklayan Fujitsu, Türkiye’yi destek bölgesinden çıkarmıştı. Yeni stratejilerini uygulamaya başlayan şirket, 2020 yılında Fujitsu Technology Solutions Bilişim Limited Şirketi’ndeki haklarını satmıştı. Yeni alınan kararın ardından şirket Eylül ayı itibariyle Türkiye’den tamamen çekilmiş oldu.

2019 yılında alınan son verilere göre şirketin Türkiye’de 2 ofisi bulunmaktaydı ve bu ofislerde 100’den fazla personel görev almaktaydı. Ayrıca şirket 2.5 milyonu aşkın ürün ve yazılıma destek sağlamaktaydı. Sunucu çözümleri, güvenlik, depolama ve bilgisayar parçaları üreten şirket, hem özel hem de devlet kurumlarında ürünler pazarlamaktaydı. Üstelik bu ürünlerin büyük bir bölümü hala aktif olarak kullanıyor.

Şirketin Operasyonlarını Hitay Holding Devraldı

2019 yılında aldığı karar ile operasyon stratejisini değiştiren Fujitsu, Türkiye’deki operasyonlarını Hitay Holding’e satmıştı. Japon merkezli şirketin Türkiye pazarından çekilmesinin ardından operasyonların nasıl etkileneceği ve nasıl bir yol izleneceği bilinmiyor. Fakat Türkiye pazarındaki operasyonları devralan Hitay Holding’in ürünlere ve servislere resmi distribütör olarak destek sağlaması bekleniyor.

Fujitsu, belirlediği yeni stratejinin ardından Ar-Ge çalışmalara yönelmiş ve daha çok büyüyen pazarlarda varlığını sürdürebileceğini belirtmişti. Japon merkezli şirketin güvenlik ve depolama gibi konuların Ar-Ge’sine ayırdığı bütçe 2.5 milyar dolar seviyelerinde olmuştur.
Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Avrupa’dan da çekilen şirketin ilerleyen süreçlerde atacağı adımlar merak ediliyor. Uzun süredir teknoloji pazarında yer alan ve teknolojik ürün ve yazılımları ile kullanıcılarına çözümler sunan şirketin çok sayıda ürünü bulunuyor.

haberyuvasi

Yaklaşık 10 seneden fazla profesyonel olarak internet sektöründe hizmet veren, binlerce blog makaleleri yazan, şimdi ise Haberyuvası sitesindeki haber içeriklerini en güncel bir şekilde sizlere sunmayı hedefleyen bir garip sitenin bir garip yazarı. Haber okumayı seven biri olarak, benim gibi haber okumak isteyenler için son dakika haberleri hakkında paylaşımlar yaparak gündemi takipte kalmanıza olanak sağlıyoruz. Spor haberleri, Teknoloji haberleri, Ekonomi haberleri ve magazin haberleri gibi daha birçok konuda sizlere haber okuma imkanı sunmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.